Koalisyon Bilmecesi

Koalisyon Bilmecesi

Türkiye’nin son günlerdeki en önemli konusu Koalisyon bilmecesi. Hangi parti, hangi parti ile koalisyon yapacak?, Hükümet kurulabilecek mi? Erken seçim olacak mı?

Koalisyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da düşüncelerine değinelim. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza göre kurulacak hükümet, AKP-CHP Koalisyonu olmamalı. AKP’nin MHP ile bir azınlık hükümeti kurarak erken seçimlere gitmesini istiyor. 9 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan Davutoğlu’na hükümet kurma görevi verilmişti. Daha sonrasında Saray’da Cumhurbaşkanı ile buluşan HDP’li Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP ile tabanlarının daha yakın olduğunu ve CHP ile zor yapacaklarını söylediğini dile getirmişti. Erdoğan’ın bu ifadeleri Davutoğlu’na da kullanmış olması kuvvetle muhtemel.

Peki şimdi ne olacak? Erdoğan’a rağmen bir CHP-AKP koalisyonu kurulacak mı yoksa azınlık hükümeti ile erken seçime gidilecek mi? Erdoğan, Çin ziyareti sırasında da bir açıklama yaparak şu sözlerle azınlık hükümeti düşüncesini dile getirmişti. “Eğer koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmazsa hemen milli iradeye müracaat edelim.” Bunun anlamı ise erken seçim. Yani Cumhurbaşkanı hiçbir ifadesinde AKP-CHP koalisyonunu teşvik etmiyor. Peki onun bu tavrına rağmen bir AKP-CHP Kolisyonu kurulabilir mi? Bu da çok zor görünüyor.

Bülent Arınç’a da katıldığı bir televizyon programında bu soru yöneltildi. Arınç ise iki liderinde koalisyon kurulmasının elzem olduğunu bildiğini belirterek hem Kılıçdaroğlu’nu hem de Davutoğlu’nu tebrik etti.

İki partinin hür irade içerisinde anlaşamamaları durumunda seçime gitmek doğaldır. Ancak Cumhurbaşkanı’nın koalisyonu engellemesi ile seçime gitmek ise çok başka bir durumdur. Ortam bu kadar gerginken sadece siyasi hesaplar nedeni ile ülkeyi yeniden seçime götürmek mevcut olan gerginliklerin daha da artmasına neden olacaktır. Cumhurbaşkanı’nın herkesten çok bu duruma dikkat etmesi gerekir. Mutlaka bu durumda Cumhurbaşkanı’nın taraf değil hakem olması gerekir.

YORUM EKLE