Zabıta Memuru Çalışma Saatleri Nedir?

Belediye başkanlıklarında istihdam etmekte olan zabıta memurlarının çalışma saatleri nedir, zabıtalar haftada kaç gün kaç saat ve hangi günler çalışır?

Zabıta Memuru Çalışma Saatleri Nedir?

Türkiye'nin dört bir yanında bulunmakta olan il ve ilçe belediyelerinde belediyenin büyüklüğüne göre zabıta memurları bulunmaktadır. Kimi belediyede yüzlerce zabıta bulunurken kimi belediye de sadece birkaç zabıta memuru bulunmaktadır.

Zabıta memuru alımları merkezi atama ya da açıktan atama ile yapılmakta olup genel olarak yerleşen adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puanlarına baktığımızda karşımıza 85 - 98 puanlar ile atama yaptığı görülmektedir. Neredeyse Türkiye'nin KPSS alanında en zirvede olan kişilerinin yerleştiği zabıta memuru kadrosunda çalışma saatleri nedir?

ZABITA MEMURU ÇALIŞMA SAATLERİ

Öncelikle zabıta memurlarının çalışma saatleri atandığı belediye başkanlığında belli olur. Yani resmi kurumlar gibi net olarak tüm zabıtaların 8.00 - 17.00 çalışma durum yoktur. Kanuni olarak zabıtalar 12 - 24 ya da 24 - 48 çalışma yapar fakat belediyenin zabıta kadrosunda personel yetersizliği varsa çalışma saatlerini düzenleme yetkisi bulunmaktadır.

Genel olarak zabıta memurları haftanın beş günü çalışır ayda bir kez hafta sonu da görev yapar. Fakat bazı belediyelerde zabıtaların haftanın altı günü de çalışma durumu olabilir. Yine zabıtalarda vardiya sistemi bulunur. Kimi belediyelerde zabıtalar 3 vardiya görev yaparken kimi belediyelerde zabıtalar 2 vardiya çalışır. Zabıtaların görevleri ve kontrol etmek ile hükümlü oldukları yer belediye başkanlığına göre değişiklik gösterebilmekte olup zabıta personelleri sık sık devriye görevlerine de araç ve yaya olarak çıkabilmektedir. Görev yaptığı saha içerisinde pazarın kurulduğu gün zabıta memurları daha yoğun mesai yapar.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 20:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
dinçer güzel
dinçer güzel - 4 yıl Önce

0536 074 44 35 sınavlara girmek istiyorumm

Zahit Günay
Zahit Günay - 4 ay Önce

Zabıtalık mesleği zor ve meşakkatli bir meslektir 05368866145 bunu unutmayın. Sorumluluğuda çoktur.

Vedat Beyhan
Vedat Beyhan - 4 ay Önce

Çalışma koşulları büyük şehirlerde biraz ağırdır.

İrfan Akdeniz
İrfan Akdeniz - 4 ay Önce

Toplum için mücadele veren bir teşkilattır zabıta teşkilatı.

Ünsal Bakay
Ünsal Bakay - 4 ay Önce

Zabıtaya silah hakkı verilmelidir.

İsmail Gökoğlu
İsmail Gökoğlu - 4 ay Önce

Başarılar dilerim zabıta teşkilatına Allah sabır versin 05368139536

Arkadaşla
Arkadaşla - 2 ay Önce

Arkadaşlar biriniz zabıtaya silah verilsin demişsiniz sen zabıtaya silah ver seni vurur eşimle aracımızda otururken 4 zabıta memuru zorla araçtan indirip darp ettiler zorla ceza diyerek imza artırdılar şikayetçi olmaya gittimizde karakolda memur arkadaşlarla masa kurulmuş çay muhabbetiyle karşılaştık tutanakla yapmadimiz denediniz kelimelerle karşılaştık ve orda assalandik mahkemeligiz ancak hakliyken haksız duruma düşmek insanı uzuyor