Yeni Asgari Ücret İle Doğum ve Askerlik Borçlanması Ne Kadar Oldu?

2020 yılı için belirlenen asgari ücret ile birlikte asgari ücret üzerinden hesaplanan tüm tutarlar değişiklik yaşadı. İşte tüm detaylar.

Yeni Asgari Ücret İle Doğum ve Askerlik Borçlanması Ne Kadar Oldu?

Türkiye'de asgari ücret üzerinden sigorta ile ilgili pek çok farklı hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu nedenle asgari ücretle yaşanan küçük bir artış dahi, yapılabilecek pek çok farklı ödemede ve borçlanmada değişiklik yaşanmasına neden oluyor.

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin yükseltilmesi ile birlikte en önemli değişiklik işsizlik maaşında gerçekleşti. İşsizlik maaşlarında otomatik olarak artış yaşanırken, yeni ücret ile birlikte en düşük işsizlik maaşı 1.177,20 TL olarak belirlendi. Bu ücret üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılırken, 8.90 TL tutarındaki damga vergisi alınarak kalan tutar kişilere ödeniyor. İşsizlik maaşındaki en yüksek tutar ise 2354,40 TL olarak belirlendi. Bu tutar üzerinden de yine damga vergisi kesintisi yapılıyor.

Evde Çalışanlar İçin 2020 Ödeme Tutarları Ne Kadar?

2020 yılı dahilinde evde çalışan kişiler için de ödenecek olan tutarlar yükseltildi. 2019 yılında 831 TL olarak belirlenen ödeme miktarı, artış ile birlikte 956,48 TL olarak belirlendi.

2020 Askerlik ve Doğum Borçlanması Ne Kadar?

2020 yılı asgari ücretin belirlenmesinin ardından askerlik ve doğum borçlanması yapacak kişilerde de yine oranlar yükseltildi. Borçlanma tutarları en düşük olarak asgari ücretin %32 olarak hesaplandığından dolayı 1 yıllık hesaplamalarda kişilerin doğum ya da askerlik borçlanması yapabilmesi adına 11 bin 300 TL gibi yüksek bir tutarı ödemesi gerekiyor. Aylık olarak ödenmesi gereken tutar ise 941 TL.

YORUM EKLE