Uzman Erbaş ve Uzman Çavuş Farkı Nedir? Uzman Erbaş Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Silahlı Kuvvetler bünyesinde görev yapan uzman erbaş ve uzman çavuş farkı nedir, uzman erbaş olarak göreve başlayanlar uzman çavuş olabilirler mi?

Uzman Erbaş ve Uzman Çavuş Farkı Nedir? Uzman Erbaş Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Ülkemizin hem sınırı içi hem sınır dışında çok sayıda devam eden operasyonlar bulunduğu için hükümet bilindiği üzere almış olduğu karar doğrultusunda profesyonel orduya geçiş sürecini hızlandırdı. Buna göre on binlerce askeri personel alımı yapılmakta olup genel olarak uzman erbaş ve çavuş rütbelerine alımlar yapılmaktadır.

Silahlı Kuvvetler bünyesinde on binlerce uzman erbaş ve uzman çavuş personeli bulunmaktadır. Peki uzman erbaş ile uzman çavuş rütbe farkı nedir, göreve ilk olarak uzman erbaş rütbesinde başlayan bir askeri personel daha sonradan uzman çavuş olabilir mi nasıl uzman çavuş olabilir. İşte herkesin kafasını karıştıran bu soruların yanıtlarını veriyoruz.

UZMAN ERBAŞ VE ÇAVUŞ FARKI NEDİR?

Eğer askerlik görevinizi yapmadıysanız veya er rütbesi ile yaptıysanız silahlı kuvvetlerde göreve başladığınız da uzman erbaş rütbesi yani tek çizgi ile başlarsınız. Fakat askerlik görevinizi çavuş rütbesi ile yaptıysanız o zaman silahlı kuvvetler bünyesinde uzman çavuş olarak göreve başlarsınız. Peki uzman erbaş ile göreve başlayan daha sonradan uzman çavuş olabilir mi?

Askerliğinizi yapmadıysanız ya da er olarak yaptıysanız uzman olduğunuzda uzman erbaş olarak görev yapacaksınız. Belirli bir görev süresinden sonra rütbeniz otomatik olarak uzman çavuş olacaktır. Yani uzman erbaş ile uzman çavuş arasında sadece böyle bir fark mevcuttur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nefret
Nefret - 5 yıl Önce

Sen de yanlış söylüyorsun kardeş uzman erbaş uzman çavuş Bunlar farklı rütbeler değildir uzman erbaş uzman çavuş demektir yani Yani Uzman Onbaşı ve uzman çavuş olanların Yener ismi Uzman erbaşlar Bir de Ayrıyetten sözleşmeli er vardır Bu farklıdır onun statüsü yine sözleşme nelerdir

mahmut
mahmut - 5 yıl Önce

arkadaşlar keşke yükselse ben 1986 dogumluyum sözleşmeli er olarak görev yapmak istiyorum yardımcı olun arkadaşlar

Ömer
Ömer - 5 yıl Önce

Sözleşmeli er olma olucaksan uzman erbaş ve çavuş ol

Yaşar
Yaşar @Ömer - 5 yıl Önce

ömer usta uzmanlıta erbaş nası çavuşluk nası

Tolunay
Tolunay - 5 yıl Önce

Mahmut abi senin yaş geçtiği için çavuş veya erbaş olamazsın ama sözleşmeli er olmanı pek tavsiye etmem

murat
murat @Tolunay - 5 yıl Önce

neden tavsiye temezsiniz uzman erbaş olcam bende

Ali
Ali - 5 yıl Önce

Slm arkadaslar uzman erbaş olarak tam nekadar bir süre sonra uzman çavuş oluyon bilginiz varmi

gfd
gfd @Ali - 4 yıl Önce

1 yıl diye biliyorum

Faruk
Faruk - 4 yıl Önce

Fark olmadığı iyi tabi. .

Ufuk
Ufuk - 4 yıl Önce

Orta okul mezunu olan kişilerde uzman erbaş olabiyormu veya askeriyede görev alabiliyormu

Eski asker
Eski asker - 4 yıl Önce

Yalnış biliyorsunuz ve bilgilendiyorsunuz uzman erbaş birsinıftır busınıfın içinde askerliğini er park yapan usa bitirenler uzman onbaşı başlar askerliğini çavuş olarak yapanlarda uzman çavuş olarak başlar ancak her iki rütbede uzman erba ş sınıfdır uzman jandama farklıdır sarı rütbe takar ve muazaf tır