Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD ) Asgari Ücreti İçin 3 bin 500 TL Dedi

Asgari ücret açıklamaları hakkında İGİAD 3 bin 500 TL açıklaması yaptı. 12 farklı bölgede yapılan çalışmalar sonrasında asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerektiğini bildirdi.

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD ) Asgari Ücreti İçin 3 bin 500 TL Dedi

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği asgari ücreti belirleme sürecinde beklentilerin çok çok üzerinde bir rakam açıkladı. Açıklanan rakam hükümetin teklifinden daha fazla oluşu ise gerekli makam ve vatandaşlarda şaşkınlık yarattı. Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği, yaptığı çalışmaların neticesinde Türkiye’ deki ortalama bir aile için insani şartlar göz önüne alınarak asgari ücreti 3 bin 500 TL olarak belirledi. İnsani Geçim Ücreti için net bir rakam üzerinde açıklama henüz yapılmadı. 2020 yılında asgari ücreti için hükümetin teklifi şu anlık 2 bin 200 civarında seyretmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) bölge sınıflandırması içinde yer alan 12 farklı bölge yapılandırması başlattı.

İnsani Geçim Ücretinde İGİAD Kanaati

12 farklı bölge yapılandırması, orta büyüklükteki bir aile için insani geçim ücretinin hesaplaması yapılmaktadır. Hesaplamada gıda, giyim, gaz, yakıt, su, elektrik, mobilya, ev bakımı, ev aletleri, sağlık, ulaştırma, eğlence/ kültür, haberleşme, ulaştırma ve sağlık gibi birçok koşul değerlendirme altında. Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’ ne göre çalışan bireylere 2019 yılında 2.781 TL verilmesi gerekirken 2020 yılında ise bu rakam 3 bin 500 TL olması gerekmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu araştırmalarında İstanbul’da yaşayan ortalama bir aile için miktar 3500 TL olmalıdır. Çünkü insani geçim ücretinde SGK, devletin karşıladığı eğitim giderleri ve vergiler içerisinde dahil edilmemekte. İGİAD ise gündemde olan asgari ücret tekliflerinin çok daha yukarı çekilmesi gerektiği kanaatinde.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE