Trafik Polisi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü EGM bünyesinde görevli trafik polisi nasıl olunur? Trafik polisi olmak için nereye başvuru yapmak gerekiyor?

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunmakta olan Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki polis alımlarını Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO, Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi PAEM eğitimleri ile gerçekleştirmektedir. Ülkemizde pek çok genç trafik polisi olmak istemektedir. Peki trafik polisi nasıl olunur? Trafik polisi olmak isteyen adayların nereye başvuru yapması gerekiyor, trafik polisi olmaya yönelik detayları İşin Olsa ekibi ile sizlere açıklıyoruz.

TRAFİK POLİSİ NASIL OLUNUYOR?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde trafik polisi olabilmek için Polis Akademisi Başkanlığı özel olarak bir ilan yayımlamıyor. Yani adayların trafik polisi alımı ilanı yayımlanmasını beklemesi gerek yoktur. Yıl içerisinde yapılmakta olan polis alımlarına başvuru yapan tüm adaylar birer trafik polisi adayıdır. Ancak kesin olarak trafik polisi olup olamayacakları net olmamak ile beraber eğitim sonunda başkanlık tarafından belirlenmektedir. Eğitimler sona erdikten sonra kura yöntemi ya da adayın eğitim başarısına göre sınıflar ayarlanmaktadır. Sınıfı trafik olan adaylar trafik polisi olarak Türkiye geneli sahada görev yapmaktadır. Trafik polisi olan ya da farklı sınıflara atanan adaylar görev yaptığı yere dilekçe vererek yine istediği sınıfaa geçme hakkı mevcuttur. Ancak ilgili sınıfta boşluğun olması ve adayın da çalışacağı sınıfa uygun olması gerekmektedir.

YORUM EKLE