Taşerona Üzücü Haber! 600 TL Zarar Olabilir

Enflasyon oranlarının belirlenmesi sonucunda taşeronlara üzücü haber geldi.Beklenen Enflasyon oranı beklenenden düşük gelmesi zam oranlarını da düşürdü. Detaylar haberde.

Taşerona Üzücü Haber! 600 TL Zarar Olabilir

TÜİK tarafından yapılan açıklamada ekim ayı enflasyon oranları açıklandı. Buna göre açıklanan enflasyon oranının en çok etkilediği memur ve emekli maaşları ile taşeron işçilerine yapılacak olan maaş zammına rakamlarında da değişiklik olabilir. TÜİK tarafından yapılan açıklamada enflasyon oranı ile ilgili olarak TÜFE'de 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın aralık ayına göre %10,59, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,55 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,81 artış gerçekleştiği ifadelerine yer verildi.

Taşeronda Zam Oranı Eridi

Geçtiğimiz aylarda taşeron işçilerine yapılacak olan ve 2020 yılına kadar YHK kararı çerçevesinde verilen maaş zammı yüzde 4+4 olarak hesaplanmış ve işçiler daha geçtiğimiz ay içerisinde de aynı şekilde zarara uğramıştı. Fakat açıklanan enflasyon oranına göre işçilerin zararı yine artmış oldu.

Ekim 2019 TÜFE 'si yüzde 2 seviyesinde gelmiş olmakla birlikte temmuz ayı TÜFE 'si 1.36, ağustos ayında TÜFE 0.86, Eylül ayı TÜFE 'si 0,99 olarak açıklanmıştı.Buna göre TÜFE 2019 yılının ikinci yarısının ilk 4 ayında 5,31 seviyesinde gelmiş oldu.

Toplam Zarar 600 TL Civarında

İşçilere yüzde 4 zam yapılmış olup sadece bu ay bile işçilerin zararı 1,31 enflasyon seviyesinde yer alıyor. Ayrıca kasım ve aralık ayı enflasyonlarının da bu şekilde gerçekleşmesi durumunda işçilerin zararları 600 TL’yi aşabilir.

YORUM EKLE