Taşeron işçilerin maaş zam oranı yüzde 20 mi olacak?

 4D’li taşeron çalışanlarına yönelik maaş zam oranının yüzde 20 olabileceği belirtiliyor. İşte detaylar.

Taşeron işçilerin maaş zam oranı yüzde 20 mi olacak?

Türkiye’de taşeron çalışanlara yönelik çalışmalar devam ediyor. Taşeron konusunda ise en çok 4D’li işçilere yönelik durum gündeme gelirken, taşeron çalışanların en çok beklediği maaş zammıyla ilgili her geçen gün yeni gelişmeler gündeme geliyor.

900 bin işçi zam haberini bekliyor!

Şu anda kamuda 4D statüsünde çalışan kişi sayısı 900 bin. Bu kişilere yönelik yapılacak artışlarda ise söz Çalışma Bakanlığı’nda. Zam artışında etkin olan TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının da 2020 ile birlikte netlik kazanması, yapılacak maaş zamlarında da yüzdelerin daha belirgin hale gelmesini sağladı. Konuyla ilgili yapılacak görüşmelerde TİS için tarihler belli oldu. Bu tarihlerde yapılacak görüşmeler ile birlikte zam oranı belli olacak. Ancak toplantı öncesinde kulislerdeki rakamlarda yüzde 20’lik bir oran ifade ediliyor. 2018 yılında yapılan artış yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. Bu nedenle bu yıl pandemi ile birlikte oranların daha fazla olması bekleniyor. Yüzde 20’lik bir artışın yapılması, çalışan kişiler için büyük bir mutluluk ve gelir getireceği gibi bu konuda pazarlık ile birlikte oranın düşmesi de kuşkusuz gündemde. Bu aşamada ise yüzde 15 ile yüzde 20 arasında bir zam oranında mutabık kalınması bekleniyor.

Gözler toplantıya çevrildi

Yapılacak TİS ile birlikte ilk adımın atılacağı görüşmelerde Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce gerçekleştirilen toplantılar beklentileri karşılamıştı. Bu bakımdan 4D statüsünde olanlar için de önümüzdeki günlerde durum sonuçlandırılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rabia
Rabia - 3 yıl Önce

Corumdayim is icin yardimci olurmusunuz

Mesut Özboy
Mesut Özboy @Rabia - 3 yıl Önce

izmir de Ozel bir hastanede calisiyorum. Hemsire ihtiyaci var.hemsire degilseniz personel ihtiyaci da olabilir calisirim diyorsaniz.işe ihtiyacim var dediginiz icin yazma geregi duydum.