Sözleşmeliler mi Memurlar mı Daha Fazla Emekli Maaşı Alır?

Sözleşmeli personellerin bu haberle yüzü gülecek. Çünkü kamuda çalışan sözleşmeli personeller memurdan daha fazla emekli maaşı alacak. İşte ayrıntılar…

Sözleşmeliler mi Memurlar mı Daha Fazla Emekli Maaşı Alır?

Sözleşmeliler mi Memurlar mı Daha Fazla Emekli Maaşı Alır?

Emekli maaşında esas alınan parametrelerde 5510 sayılı Kanun ile tamamen değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişikliğe göre çalışırken ödenen sigorta primine esas kazanç tutarı emekli maaşının en önemli unsurudur. Eğer konu hakkında bir örnek vermek gerekirse sözleşmeli olarak Belediyede çalışan bir mühendis 2.774,10 TL net maaş alıyorken prime esas kazancı aylık ortalama 4.190 TL dolayındadır. Kadrolu olarak çalışan aynı durumdaki bir mühendisin ise prime esas kazancı 2.433 TL olacaktır. Yani sözleşmeli olarak çalışan mühendis kadrolu olarak çalışan mühendisten %58 daha fazla emekli maaşı alacaktır.

Aynı ifadeleri kamu kurumlarında görev yapan sözleşmeli programcılar için de kullanmak mümkün. aynı zamanda SGK’da çalışan yapan sözleşmeli büro personellerinin de aynı durumda çalışan memurlardan daha fazla emekli maaşı almaları söz konusudur. Yani sözleşmeli büro personelinin prime esas kazançları 2.351 TL iken aynı durumdaki bir memurun prime esas kazançları 1.604 TL’dir. Buradan da anlayacağınız gibi prime bağlı esas kazanç arttıkça emekli maaşı da artar.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE