Sağlık Çalışanlarına Müjde Geldi!

Türkiye Büyük Millet Meclis'i Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ve kabul edilen kanun teklifiyle sağlık çalışanlarını sevindirecek haber geldi? Peki sevindirici haberin içeriklerinde neler var? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Sağlık Çalışanlarına Müjde Geldi!

Türkiye Büyük Millet Meclis'i Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ve bugün kabul edilen kanun teklifiyle birlikte sağlık çalışanlarını sevindirecek gelişmeler yaşandı. Bu değişikliğe göre diş hekimi ve tabip emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılacak. Peki kabul edilen kanunun detaylarında neler yer aldı?

İŞTE DETAYLAR

Tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilave olarak ek ödeme yapılacak. Pratisyen hekim emeklilerine yaklaşık 1500 lira, uzman hekim emeklilerine ise 2 bin lira emekli maaşı artışı gerçekleşecek. Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Sağlık Kurumları ile Rehabilitasyon Tesislerine Verilecek Döner Sermaye ödemlerinin tavan kat sayısı artacak. Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50'sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılabilecek. Tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda Sağlık Bakanlığı'nca yapılan istihdam planlamaları çerçevesinde çalışabilecek. Hekim, eczacı, hemşire gibi sağlık personeline yılda 60 gün fiili hizmet zammı verilecek. Uluslar arası Sağlık Hizmetleri şirketleri kurularak Türkiye'nin sağlık alanındaki yüksek potansiyeli ve rekabet gücü değerlendirilerek sağlık turizminden döviz geliri sağlamak için ülkedeki hizmetlerin tanıtımı yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER