Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir? 2016

Polis nasıl olunur? adaylar nerelere başvuru yapmalı? kimlerin başvurusu kabul edilir? Polis olma şartları nelerdir? İşte Polis olmak isteyen adayların merak ile beklediği soruların tüm cevapları haberimizde.

Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir? 2016
Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de polis olmanın bazı kuralları ve kanunları bulunmaktadır. Yani polis olmak isteyen adayların bazı şartları yerine getirmesi ve yetkili mercilere müracaat etmesi gerekmektedir. Peki Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak istihdam eden Polis statüsünde çalışmak isteyen adayların hangi şartları yerine getirmesi gerekmektedir?

Polis Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle polis olmak isteyen adayların liseyi ya da üniversiteyi bitirmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi ilkokulu bitiren adaylara eskiden Polis Koleji imkanı sağlanırken yakın zamanda Polis Koleji kaldırıldı ve adaylar Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) ve Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)'e yönlendirildi.

Polis Olma Şartları Neler

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
Boy Kilo oranı tutmak
Diksiyonu düzgün olmak
Belirgin kusuru olmamak
Sağlık koşulları uygun olmak
PMYO için YGS'ye girmek ve en az 270 ve yukarı puan almak
POMEM için üniversitelerin lisans bölümlerindne birini bitirmek
Sicil kaydı olmamak

Yukarıda polis olmanın kısaca şartları verilmiştir. Artık adaylar Polis Koleji gibi yerlerde eğitim görmemekte ve liseyi bitirdikten sonra Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO)'a girmesi gerekmektedir. Lise'yi bitiren adaylar da polis olabilir. Üniversitelerin dört yıllık lisans bölümünü bitiren kişilerde Polis Meslek Eğitim Merkezi olan (POMEM)'e müracaat edebilir. Polis Memuru olarak göreve başlayan adaylar daha sona kurum içinde açılan komiserlik sınavına girerek Komiser Yardımcısı statüsünde çalışmaya başlayabilir. Detayları Emniyet Genel Müdürlüğü, POMEM ve PMYO sayfalarından öğrenebilirsiniz.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
BARİŞ
BARİŞ - 4 yıl Önce

ŞİMDİ BU YGS DEN KAÇ ALMAK GEREK 140 MI YOKSA 270

FADİME
FADİME - 2 yıl Önce

BEN 5. SINIFA GİDİYORUM ÇOK POLİS KOMSER OLMAK İSTİYORUM