Polis-Bekçi-Astsubay-Subay ve Uzman Erbaş Alımında Renk Körlüğü Şartı Kaldırılıyor Mu?

Asker ve polis alımlarında etkin olan renk körlüğü şartı için yeni bir gelişme yaşanıyor. İşte detaylar.

Polis-Bekçi-Astsubay-Subay ve Uzman Erbaş Alımında Renk Körlüğü Şartı Kaldırılıyor Mu?

Asker ve polis olmak isteyen kişilerin önündeki en büyük engellerden bir tanesi renk körlüğü şartının getirilmesi. Çoğu kişi bu şart nedeniyle asker ya da polis olamazken, bu şartın kaldırılmasına yönelik bir kanun teklifi hazırlandığı belirtildi.

Renk Körlüğü İçin Yeni Teklif

CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından hazırlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifi, bu konuda beklenti içerisinde olanlara da umut sağladı. Yapılan teklifte Emniyet Teşkilat Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi başlığı atılırken, içerikte renk körlüğü olan kişilerin istihdam edilebilmeleri adına değişiklik yapılması öngörüldü.

Meclise sunulan bu düzenleme meclis'te görüşülecek ve sonuca bağlanacak. Eğer mevcut değişiklik Meclis tarafından onaylanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylanması halinde ise Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Bu sayede renk körlüğü bulunan fakat bu şart nedeniyle asker ya da polis olamayan kişilerin önündeki bu engel kaldırılmış olacak.

Aynı zamandan uzman erbaş, sözleşmeli er, astsubay, subay, polis ve Türkiye'de son dönemlerde çok popüler durumda olan bekçi alımlarında da yine bu renk körlüğü muafiyeti vatandaşlara ciddi bir imkan yaratmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 08:37

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yağmur
Yağmur - 3 hafta Önce

iki sorum var öncelikle haber doğru bir haber mi sadece burada gördüm lütfen yanlış anlamayın bu yüzden soruyorum bir diğeri de haber doğruysa sonuç ne geldi mi meclise cevap verirseniz çok sevinirim

Yağmur
Yağmur - 3 hafta Önce

sayfa sahibi sorum size yönelikti lütfen cevap verin yorumu onayladığınıza göre okudunuz anladınız ve gördünüz lütfen cevap verin