Polis Akademisi 24. Dönem POMEM Giriş Sınavı Fiziki Yeterlilik Sınavı Duyurusu Yaptı

Polis Akademisi Başkanlığından yeni bir duyuru geldi. Geçtiğimiz dönem 24. Dönem POMEM kapsamında alımı yapılan 3 Bin Polis adayı için Sınavlar hakkında duyuru yayımladı.

Polis Akademisi 24. Dönem POMEM Giriş Sınavı Fiziki Yeterlilik Sınavı Duyurusu Yaptı

Nisan ayında Polis Akademisi 3 bin kadın polis alımı için 24. Dönem POMEM kapsamında ilan yayımlamıştı ve adaylar başvurularını yaptılar. Bu bağlamda Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yeni bir duyuru yayımladı ve 24. Dönem POMEM kapsamında alımı yapılan 3 bin kadın polis adayı için Giriş Sınavı Fiziki Yeterlilik Sınavı Talimatı için gerekli bilgileri yayımladı.

Yayımlanan duyuruya göre, Fiziki yeterlilik sınavında Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır.

12 MADDE İLE FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın süresinin takibi, fiziki yeterlilik sınavı komisyonu ve sınava katılan aday tarafından görülebilecek nitelikteki dijital fotoselli süreölçer ile yapılacaktır. Dijital fotosel cihazının başlama ve bitiş kısmındaki fotoseller arasındaki mesafe en az (3) üç metre genişlikte olacaktır.

Ayrıca Polis Akademisi Başkanlığı İlgili komutalatı maddeler halinde adaylara sundu.

1. Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır.

2.  Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir. 

3. Ağırlık taşıma etabında, kadın adaylar 20 Kg (10x2) ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 12 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır. 

4. Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta arasında mesafesi 5 metre olan ve yerde duran sağlık toplarından önce koşu istikametinde ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. 

5. Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacaktır. 

6. Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır. 

7. Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği çıtanın üstünden 50 cm. ve alttan geçilecek engel yüksekliği çıtanın altından 110 cm. olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. 

8.  Adayın başlangıç çizgisinden geçmesiyle birlikte skorboardda çalışmaya başlayan kronometre, adayın bitiş çizgini geçmesiyle durur. Adayın sensörlerin algılayamayacağı şekilde altından geçmesi veya üstünden sıçrayarak geçmesi ya da herhangi bir nedenle dijital fotoselli kronometrenin durmaması, durdurulamaması halinde fiziki yeterlilik sınavı komisyonu tarafından adayın bitiş çizgisinden geçişi göz önüne alınarak bitiş süresi olarak kaydedilir. Herhangi bir tereddütte düşülmesi halinde kamera kayıtları kontrol edilerek bitiş süresi tespit edilir ve bitiş süresi olarak yazılır.

9. Fiziki Yeterlilik Parkuru içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenecektir. Fiziki yeterlilik parkurunda sayılı istasyonlarda sıçrama tahtası, lastik engeli, sağlık toplarına dokunmalar, slalom çubuğu geçişleri gibi engelli geçiş istasyonlarından adayların bu istasyonları geçebilmeleri için her istasyonda en az bir hareketi nizami yapma zorunluluğu vardır. Her istasyonda en az o istasyon hareketinden bir tanesini nizami yapamayan aday bir sonraki istasyona geçemez ve diskalifiye edilerek elenir.

10. Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziki yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11.  Fiziki yeterlilik sınavı parkurunda sınav esnasında oluşabilecek herhangi bir sorunda sınav komisyonu başkanı ve üyeleri komisyonda görevli üye beden eğitimi öğretim elamanın görüşünü alarak karara bağlayacaktır. 

12. Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 09:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
kübra
kübra - 4 yıl Önce

saçmalıklarınız yüzünden bir yere müracat edemiyoruz lisans kpss puanı 60 önlisans 70 puan ne kadar sacma tam tersi olması lazım bi el atın bu işe mümkünse cevremden herkes bu saçmalıga çok tepkili ve başvuru yapamıyor