ÖSYM Şirketleşmeye Gidiyor!

ÖSYM'nin teşkilat yasasını kökten değiştiren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre ÖSYM sınav faaliyetleri için şirket kurabilecek, şirketlerle ortak olabilecek. Peki kararnamenin detaylarında neler vardı? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

ÖSYM Şirketleşmeye Gidiyor!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte ÖSYM, sınav faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını kuracağı veya ortak olacağı şirketler eliyle yürütebilecek. Kararname ile ÖSYM'ye, faaliyetleriyle ilgili olarak şirket kurma ve kurulmuş şirketlere ortak olma hakkı tanındı. ÖSYM, sınav faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını kuracağı veya ortak olacağı şirketler eliyle yürütebilecek. Şirket kurulmasına veya kurulu şirketlere ortak olunmasına cumhurbaşkanı karar verecek. Peki kararnamenin detaylarında neler vardı?

İŞTE DETAYLAR

ÖSYM Başkanının, devlet üniversitelerinde görev yapan profesör unvanına sahip öğretim üyelerinden, YÖK'ün önereceği üç aday arasından müşterek kararname ile dört yıllığına atanacağına ilişkin madde teşkilat yasasından çıkarıldı. Eski yasada ÖSYM Başkan yardımcıları, devlet üniversitelerinde görevli öğretim üyeleri arasından olmak üzere iki tane atanıyordu artık üç başkan yardımcısı atanacak. Devlet Personel Başkanlığı temsilcisi yerine Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığından en az genel müdür düzeyinde bir temsilci getirildi. ÖSYM Yönetim Kurulu, artık sadece sınav sorularının hazırlanması veya sınavların yapılması için gerekli ilkeleri belirleyecek. ÖSYM temsilciliklerinin açılacağı yer ve sayılarına cumhurbaşkanı karar verecek. ÖSYM ayrıca sınav faaliyetleri ile ilgili olarak kuracağı veya ortak olacağı şirketler için de Cumhurbaşkanına teklifte bulunacak ve bundan sonra temsilciliklerin yeri ve sayısı da Cumhurbaşkanına sunulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER