Öğretmenler okula ne zaman başlayacak?

Türkiye genelinde öğretmenlerin okuldaki hazırlıkları ve eğitim gelişim programları konusunda tarih netleşti. İşte detaylar.

Öğretmenler okula ne zaman başlayacak?

Türkiye genelinde okul açılış tarihlerinin ertelenmesi ile birlikte öğretmenlerin hazırlık programlarında da değişikliğe gidildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda tarihin belirtileceği ifade edilirken, son resmi açıklama ile birlikte bu konudaki soru işaretleri de giderilmiş oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları doğrultusunda öğretmenlerin yeni eğitim öğretim dönemine 24 Ağustos tarihi itibariyle başlayacağı belirtildi.

İlk dersi bakan yapacak!

Tüm öğrenciler için ilk ders ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılacak. EBA üzerinden yayınlanacak açılış konuşmasıyla birlikte ilk ders, ilk gün başlamış olacak. Bu içerikte ise bakanın öğrencilere yönelik bilgilendirici mesajları ve derslere yönelik bilgiler vermesi bekleniyor. Öğretmenler için de pandemi nedeniyle önceden bir hazırlık süreci yapılmayacak ve son hazırlıklar için 24 Ağustos tarihi itibariyle çalışmalar yapılacak. Daha öncesindeki hazırlıklar ve virüs tedbirlerine yönelik önlemler ise okul idarecileri tarafından yapılacak çalışmalarla tamamlanacak.

Eğitimler verilecek

Resmi açıklamalara göre alınacak tedbirler ve öğretmenlerin bu süreçle nasıl başa çıkacağına yönelik bilgilendirmeler yapılacak. Bu kapsamda ise Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner başta olmak üzere pek çok bilim insanı uzaktan yayınlarla destek sağlayacak.

Okullarla ilgili önemli başlıklar ise şöyle,

Okul binasında, sınıflarda, tuvaletlerde, bahçede ve tüm ortak kullanım alanlarında uygulanacak sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları, öğrenci, öğretmen ve velilerle ilgili süreçlerin planlanması yapılacak.

"Salgın Hastalık Psikoeğitim Programı" hakkında bilgilendirme yapılacak.

YORUM EKLE