Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? İşe Giriş Tarihine Göre Tarihler!

Aktif olarak çalışan bir çok vatandaşın en çok merak ettikleri konulardan birisi de ne zaman emekli olacaklarıdır.Bu konuda bilgileri sizler için derledik.

Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? İşe Giriş Tarihine Göre Tarihler!

Ülkemizde aktif olarak çalışan birçok vatandaşın en çok merak ettiği konuların başında emekli olacakları tarih yer almaktadır. Bu noktada özellikle emeklilik için vatandaşların farklı şartları sağlamları gerekmekte olup bunlar arasında işe başlangıç tarihi, sigorta primi ve yaş şartları özellikle sağlamaları gereken 3 emeklilik şartı olarak belirlenmiştir. Buna göre haberin devamında vatandaşların işe giriş tarihleri ile birlikte yer almaktadır.

Emeklilik Yaşı ve İlk Prim Tarihi

Posta Gazetesinin haberine göre, 2008’de düzenlenen emeklilik sistemi ya da diğer adı ile Sosyal Güvenlik Reformu le birlikte8 Eylül 1999’a kadar, kadınlarda 38 erkekler ise 43 olan emeklilik yaşı kademeli olarak yükseldi. Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı ise 1 Ocak 2048 tarihi itibarıyla 65 olacak.

Bunun yanı sıra vatandaşların ilk prim ödeme tarihi de emeklilik tarihi de oldukça önemli olup yeni düzenleme ile birlikte bu durum 1999, 2008 tarihlerine göre değişiklik göstermektedir. 2008’den sonra kadınlar ve erkekler için emeklilik şu şekildedir:

Emeklilik Zamanı Nasıl Hesaplanır?

1999’dan önce sigortası başlayan kadınlar için 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş koşullarını sağlayan kadın sigortalı da kısmi yaşlılık aylığı ile mümkün olmaktadır. Erkeklere için ise 5 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş koşullarının tamamlanmasıgerekmektedir. 1999 ile 2008 arası ise kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş, 25 yıldır sigortalı olma ve 4500 prim gün sayısının bulunması gerekmektedir. Detaylı tablo ise haberin devamında yer almaktadır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE