Meslek Liselerine Ek Puan Verilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yeni tasarıda meslek liselerinin bitiren adaylara üniversite tercihleri için ek puan verilmesi sunuldu ve muhtemelen kabul edilmesi beklenmektedir.

Meslek Liselerine Ek Puan Verilecek
Orta öğretimi bitiren öğrenciler diplomalarını almaları ile girdikleri YGS veya LYS sınavlarından başarılı puan almaları kaidesi ile üniversiteye yerleşebilmekteler. Fakat meslek liselerinin önü biraz kapalı gözükmektedir. Çünkü mesleki teknik liselerde öğrencilerin üniversiteyi kazanabilmesi için Matematik, Fizik, Kimya, Türkçe, Tarih vb. gibi dersleri görmesi gerekmektedir. Ancak bu dersler yerine genelde bölüm dersleri gösterilmektedir.

Durum böyle olunca meslek liselerini bitirenler genelde sıanvsız geçiş hakkı ile sınava girmeden ya da sınavdan aldığı düşük puanlar ile iki yıllık bölümler okumayı tercih etmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun tasarısı ile meslek liselerinin daha çok rağbet görmesi ve öğrencilerin üniversiteyi daha kolay kazanabilmeleri için ek puan dönemi başlatılmaya çalışılmaktadır.

Yeni Puanlama Sistemi Nasıl Olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun tasarısı şu şekilde olacak. Eskiden Meslek Liselerini ya da Teknik Meslek Liselerinin bitiren öğrenciler üniversiteye girmek için orta öğretim başarı puanlarını 0,12 ile çarpar ek puan olarak aldıkları ham puanın üzerine ilave ederdi. Şimdi yeni yapılması beklenilen değişiklik ile artık öğrenciler aldığı ham puanın üzerine orta öğretim başarı puanlarını 0,6 ile çarparak ham puanlarının üzerine ekleyecek ancak bu puan sadece kendi bölümleri ile alakalı üniversiteleri tercih ettiklerinde geçerli olması bekleniyor
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 17:52

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazlı Ak
Nazlı Ak - 4 yıl Önce

Artık kesin bir açıklama yapılsın lütfen 900 bin öğrenci puan bekliyoruz

damla
damla @Nazlı Ak - 4 yıl Önce

bı verılcek bı verılmycek kesın bısey soyleyın.