Memurların Zararı 900 Lira

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memurların alacağı net maaşlar da belli oldu. Memurlar geçen yıl yapılan sözleşme nedeni ile enflasyon farkı alamamışlardı. Memurlar bu yıl yüzde 3 artı 3 zamma eklenecek olan yüzde 1,76’lık enflasyon farkını az buluyor. İşte ayrıntılar…

Memurların Zararı 900 Lira

Memurların Zararı 900 Lira

Yasa gereği Ağustos ayında başlayacak olan toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşık 2,5 milyon memuru ilgilendiriyor. Memur-Sen ve hükümet arasında gerçekleşecek olan toplu sözleşme görüşmelerinde pazarlığa oturulacak. Eğer iki taraf görüşmelerde anlaşma sağlayamazlarsa devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek. Kamu görevlileri hakem kurulunda toplam 11 üye bulunuyor ve bu üyeleri Bakanlar Kurulu belirliyor. Toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa bu kurulun aldığı karar belirleyici olacak. Memur-Sen toplu sözleşme süreci resmen başlamadan yeni dönem için “4/C ve 4/B'li personel ile tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, ek gösterge oranlarının yükseltilmesi, disiplin cezalarının affı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve refah payı talep edeceklerini” duyurdu.

2014 yılında Memur-Sen ve hükümet tarafından imzalanan ve iki yıldır yürürlükte olan toplu sözleşme çerçevesinde memurlara sadece seyyayen zam yapılmıştı. 2014 yılı Ocak ayında memurlar sadece 123 Lira seyyayen zam almıştı. Ge3çen yıl daha önceden yapılan Temmuz zammı ve enflasyon farkı ödemesinden de vazgeçilmişti. Memurlar geçen yıl yapılan bu uygulama nedeni ile sıkıntılar yaşamıştı. Memurların sadece geçen yıl yaşadığı maaş kaybı ortalama 900 lira oldu. Bu yıl da enflasyon ve zam oranlarına bakıldığında memurların maaş kaybının devam ettiği görülüyor.

YORUM EKLE