Memurlara Kravat Takma Zorunluluğu Geliyor...

2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, 16 Eylül itibariyle memurların kravat takma zorunluluğu tekrar başlıyor.

Memurlara Kravat Takma Zorunluluğu Geliyor...

Bilindiği üzere, 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine şu kararlar yer almaktaydı:

"1.Bölgelerin iklimi ve çalışma ortamları öneme alınarak, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması,"

Bu karar gereğince, kamu görevlileri, 15 Mayıs ila 15 Eylül arasında ceket giymemekte ve kravat takmamaktaydı. Fakat, Genelgenin tanıdığı serbestlik, 16 Eylül 2019 tarihi itibariyle sona ermektedir.

Diğer taraftan, memur sendikaları, idare kurullarında karar almakta, bu kararlara istinaden sendika delegesi memurlar kılık kıyafet eylemi yaparak, sakal dahi bırakmaktadır.

Uygulamada, kamu kurumları ise, kıyafet yönetmeliğine uymayan memurlarına disiplin cezası verebilmekte, fakat yargı organları verdiği bu disiplin cezalarını, memurların sendikaların aldığı kararları uyguladıkları gerekçesiyle iptal etmektedir.

Yaşanan bozukluğun çözümü için gerekli Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde farklılıklar yapılması gerekmektedir. Fakat hükümet tarafı, memurların kravat takmalarının ve ceket giymelerinin Devlet ciddiyeti sağladığı gerekçesiyle, yönetmelik farklılığı yapılması taleplerine yaklaşmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 12:55
YORUM EKLE