Memur Maaşlarına Zamda Son Söz Yarın Söylenecek

Memur maaşları zam pazarlığı yarın yüksek hakem kuruluna gidecek.Hakem kurulunun vereceği kararın kesinlik kazandırması bekleniyor.Detaylar haberimizde.

Memur Maaşlarına Zamda Son Söz Yarın Söylenecek

5 milyondan fazla memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 5. Dönem Sözleşmesi kapsamında 2020 ve 2021 yıllarında memur, memur emeklisi maaşlarına uygulanacak zam oranları yarın belli olacak. Ağustos ayının başında itibaren süren görüşmelerde maalesef bir sonuç alınamadı ve son sözü söylemesi adına zam oranları kararı hakem kuruluna devredilmiş oldu. Özellikle Memur-Sen hakem kurulu öncesinde pazarlı takviminin uzatılmasını da önermiş fakat bu öneri de hükümet tarafından kabul edilmemişti. Şimdi ise gözler yarın hakem kurulu tarafında açıklanacak olan zam oranlarında yer alıyor.

Memur-Sen 8+7 ve Refah Payı Talep Etmişti

Pazarlık başlangıcında memur konfederasyonlarından Memur-Sen 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve 1. yıl yüzde 3, 2. yıl yüzde 2 refah payı talep etti. Daha sonra ise hükümetin teklifine ilaveten hedef düşürerek 2020 ve 2021 yılları için toplamda yüzde 20 altında bir zam oranının kabul edilemeyeceğini ifade etmişti. Bu teklife ise hükümet kanadından bir cevap gelmedi.

Zamda Son Noktayı Hakem Kurulu Koyacak

İlgili 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde hükümet en son teklifinde 2020 yılı için yüzde 4+4 ve 2021 yılı için yüzde 3+3 zam önerdiklerini açıklamıştı. Fakat Memur-Sen bu teklifi görüşmeye uygun bulmadı. Hükümetin yeni bir teklif yapmaması üzerinden takvime göre hakem heyetine devredilen oranların hakem heyeti tarafından en geç 28 Ağustos 2019 günü açıklanması bekleniyor

YORUM EKLE