Memur Adaylarını İlgilendiren Tasarı TBMM'ye Sunuldu!

Kamu kurumlarında memur alımı başvurusu yapacak adaylar için yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını için TBMM'ye bir kanun teklifi sunuldu. Teklifin detayları haberde.

Memur Adaylarını İlgilendiren Tasarı TBMM'ye Sunuldu!

Kamu kurumlarına ilk kez atanacak memur adayları için önemli bir kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

Kamu hizmetinde bulunacak olan memur adaylarının atamalarda güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması hükümlerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir teklif Hazırlandı. Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifin içeriğinde arşiv araştırması ile Güvenlik soruşturmasının yapılmasında kullanılacak temel ilkeler ile bu güvenlik araştırmalarını kimlerin hakkında yapılacağı araştırma konusunun bilgi ve belgelerin neler olduğu ne şekilde kullanıcı hangi merciin soruşturma ve araştırma ile ilgili değerlendirme yapmada görevli olanlar ve güvenliği ilgilendiren, verilerin saklamasında ve kullanmada ilgili bazı maddeler içeriyor.

Kamu görevine ilk kez atanacak ya da yeniden atacak  olan adaylar için yapılacak arşiv araştırmalarında adayın, daha önce kolluk kuvvetleri tarafından araması bulunup bulunmadığı, hakkında bir tahdit konusunun olup olmadığı, kesinleşmiş mahkeme kararının CMK kapsamında devam eden ya da sonuçlanmış bir kovuşturma, kamu görevinden çıkarılma cezası olup olmadığı konusunda araştırmalar içerecek. Güvenlik soruşturması ile arşiv araştırmaları soruşturmaları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Mali Mülki amirler ve Milli İstihbarat Teşkilatı birimleri tarafından yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 23:51

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE