MEB TYP ile Türkiye geneli alımında son durum ne?

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İŞKUR toplum yararına programları kapsamında başlatılan alımlar hala devam ediyor.

MEB TYP ile Türkiye geneli alımında son durum ne?

Milli Eğitim Bakanlığı ile İŞKUR arasında yapılan anlaşmalar neticesinde toplum yararına programları resmen başlatıldı. Konu ile ilgili uzun zamandan beri gündemde beklenti bulunurken, yapılan açıklamalar ile birlikte programını resmen başlatıldı ve Milli Eğitim Bakanlığı için alımların kısa süre içerisinde yapılacağı ifade edildi.

Alım yapılacak yerlerdeki ihtiyaçlara göre boş kadrolara işçi alınacak. Alınacak kişiler; çevre düzenlemesi, bakım onarım, temizlik ve güvenlik gibi pozisyonlarda istihdam edilecek. İŞKUR aracılığı ile yapılacak alımlarda son tarih olarak 16 Ağustos. Bu nedenle İŞKUR ilanlarına başvuru yaparak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışmak isteyen vatandaşların 16 Ağustos tarihine kadar gerekli olan başvurularını yapması gerekiyor. Geçici bir iş imkanı sağlayan bu pozisyonlarda, her yıl yeni kadrolar açılarak yeni kişiler istihdam edilebiliyor. Yayınlanan ilanlarda Antalya gibi pek çok farklı bölgede iş imkanı olduğu belirtiliyor.

MEB TYP ile Türkiye geneli alım şartları neler?

Milli Eğitim Bakanlığı toplum yararına program kapsamında yapılacak alımlar için başvuru şartları da paylaşılmış durumda. Buna göre öncelikli olarak getirilmiş olan kriter; kuruma kayıtlı bir şekilde işsiz statüsünde olmak, 18 yaşını tamamlamak ve aynı zamanda emekli olmamak. Malül aylığı alan ya da açık öğretim, açık lise öğrencileri haricinde öğrenci olmamak programlara başvuru yapacak kişiler için dikkat edilmesi gereken kriterler arasında bulunuyor. İstihdam edilecek kişiler için haftalık 45 saatlik bir program uygulanıyor.

İŞKUR kaydı olmayanlar ne yapacak?

Mevcut ilanlara başvuru yapmak isteyen ancak İŞKUR kaydı bulunmayan vatandaşların ise öncelikle İŞKUR web sayfası üzerinden kendi kimlik bilgileri ile üyelik alması ve ardından statüsünü işsiz konuma getirmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılacak işlemler sonrasında ilgili pozisyonlara başvuru yapmak için gerekli başvuru ekranları açılmış olacaktır. Başvuruların yoğun olması halinde farklı kriterlere göre alımlar yapılacak. Bu nedenle bu süreç başvuru yoğunluğuna göre ilgili merkezler tarafından yönetilecektir. Kura gibi alternatif yöntemler de yine kullanılabilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif özkan
Elif özkan - 2 yıl Önce

Antalya döşemealtı mülakatlar ne zaman öğrenebilir miyim

BinnazAydın
BinnazAydın - 2 yıl Önce

işkura kaytlı işsizim 8aydır beliyorum iş yok arayanda yok.