MEB 20 Bin Öğretmen Alımı Tercih Başvuruları Başladı

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen alacak! Sözleşmeli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, başvuru şartları neler?

MEB 20 Bin Öğretmen Alımı Tercih Başvuruları Başladı

MEB yayımladığı duyuru ile tüm ayrıntıları kamuoyuna sundu. Sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular 2 Mart, sözlü sınavlar ise 16 Mart tarihinde yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru yapacak olan adaylar başvurularını //mebbis.meb.gov.tr ve //ikgm.meb.gov.tr web adreslerinden yapacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılanması amacıyla 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenliğe ön başvurular 2 Mart tarihinde alınacak. Sözlü sınav merkezleri aynı gün ilan edilecek ve sınav merkezi tercihleri 8 Mart’ta alınacak. Başvuran adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 16 Mart’ta açıklanacak. Sözlü sınavlar ise 14 Nisan – 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ve Rusca alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek.

Sözleşmeli öğretmen olarak atama yapılacak alanlar;

. 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliği

. 2 bin 2 kontenjan ile İngilizce öğretmenliği

. 1907 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği

. 1676 ile okul öncesi öğretmenliği

. 1453 ile ilköğretim matematik öğretmenliği

. 1450 ile Türkçe

. 1095 ile fen bilimleri takip etti.

Başvuru Şartları

. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.

. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

. 2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak

. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER