Mahkeme 3. Kez Yine Bekçi Kimlik Soramaz Dedi!

Bekçilerin kimlik göstermediği gerekçesi ile para cezası verdiği şahıs mahkemece haklı bulundu. Para cezası iptal edildi.

Mahkeme 3. Kez Yine Bekçi Kimlik Soramaz Dedi!

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görevlendirilen çarşı ve mahalle bekçileri Emniyet Genel Müdürlüğü EGM ile iş birliğinde görev yapmakta ve bulundukları mahallelerde akşam saat 22.00'dan başlayarak sabah saat: 06.00'a kadar devriye gerçekleştirmektedir. Bu süre zarfında şüpheli gördükleri şahısları çevirmekte olan çarşı ve mahalle bekçileri kişilerin kimliklerini almakta ve GBT sorgularını yapmaktadır. İzmir ve Mardinde yaşanan olayda mahkeme bekçi kimlik soramaz demişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet ve Kalkınma Partisi AKP ile Milliyetçi Hareket Partisi MHP'nin harekete geçmesinden sonra kanun çıkardı ve bekçilerin kimlik sorabileceği açıklandı. Ancak mahkeme 3. kez yine kimlik soramaz dedi. Peki olayın detayı nedir?

Bekçi Yasal Düzenlemeden Önce Kimlik Sordu

Van ilinde meydana gelen olayda çarşı ve mahalle bekçileri şüpheli gördüğü kişiden kimlik istedi fakat kişi kimliğini göstermek istemedi. Bu olay üzerine bekçiler görevini yaptırmama suçundan şahısa 157 TL ceza kestikten sonra bölgeye polis ekiplerini çağırdı. Konuyu adli yargıya taşıyan kişi mahkemece haklı bulundu ve 157 TL'lik para cezasının iptal edilmesine karar verildi. Olay için mahkeme tarafından yapılan açıklama da kimlik sorma durumunun 3 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiği yasal düzenlemeden önce bir tarih olduğu ve bu sebepten dolayı bekçinin o tarihte kimlik sormaya yetkisi bulunmadığı için para cezası iptal edildi. Fakat şu anda TBMM tarfından çıkarılan yasal düzenleme ile artık bekçiler kimlik sorabilmektedir. Yani yeni bir olay için mahkeme duruşması tekrar yapılırsa şahısın para cezası iptal edilmez ve bekçiye kimlik göstermesinin zorunlu olduğu belirtilir.

YORUM EKLE