KYK Borçları Silinecek Mi? KYK borç affı kanun teklifi Meclis’te

Öğrenim süresi boyunca KYK kredisi alan öğrencilerin, borçlarını ödeyememesi teklifin yeniden Meclis’e gelmesini sağladı. İşte detaylar.

KYK Borçları Silinecek Mi? KYK borç affı kanun teklifi Meclis’te

Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerim büyük bir bölümünün yararlandığı Kredi ve Yurtlar Kurumu kredisinde, borçların ödenememesi af durumunu yeniden gündeme getirdi.  Milyonlarca öğrencinin uzun zamandan beri büyük bir beklenti haline getirdiği af için şu anda kanun teklifinin hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne görüşülmesi için sunulduğu açıklandı.

KYK Borçları Silinecek Mi?

Teklifin Meclis’e sunulması ile birlikte KYK borçları silinecek mi konusuna da gündeme geldi. Ödemelerde yaşanan zorlanma nedeniyle daha önceden borç yapılandırması, kredi ödeme süresi gelen kişilerin sigortalı bir işte çalışana kadar borçlarının ertelenmesi gibi değişiklikler yapılmıştı. Fakat borçlarını tüm bu düzenlemelere rağmen ödeyemeyen çok fazla vatandaş olması bu alandaki sorunların çözülememesine neden oldu. Üstelik borçlar için uygulanan faizler nedeniyle borçların çok daha yüksek miktarlara ulaşması af konusunda beklentileri daha da arttırdı. Ödenmeyen borçlar için aylık yüzde 1.40 oranında faiz uygulanmaktadır.  

Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifinin Meclis’te yapılacak görüşmeler sonrasında durum netlik kazanacak. Onay geldiği takdirde borçlar af kapsamında silinecek. Onay gelmemesi halinde ise konunun yeniden Meclis’e taşınması beklenmiyor.

Öğrenim Kredisi Neden Veriliyor?

T.C. vatandaşı öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan kredide, eğitim süresi boyunca öğrenciler aylık olarak ödemelerini alıyor. Öğrencilerin eğitimlerini ekonomik anlamda zorlanmadan devam ettirmesini sağlayan kredilerde, sosyal ve kültürel gelişiminde desteklenmesi hedefleniyor.

YORUM EKLE