KPSS ertelenecek mi? Sınavlar ne zaman yapılacak?

 KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyi için yapılacak. Ancak sınavların ertelenmesi gündemde. İşte son gelişmeler.

KPSS ertelenecek mi? Sınavlar ne zaman yapılacak?

Türkiye’de 2020 yılı itibariyle yapılması planlanan KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans oturumları, pandemi nedeniyle şu anda belirsiz durumda. Türkiye genelinde pek çok etkinlik iptal edilirken okulların da açılması ertelendi. Bu nedenle de yapılacak KPSS oturumlarıyla ilgili de iptal kararının alınabilmesi gündemde. Bu durum ise özellikle sınava girecek adaylarda kaygı yaratıyor. Zira uzun zamandan beri KPSS için çalışmalarına devam eden adaylar, olası bir erteleme nedeniyle farklı bir durumla karşı karşıya gelebilir.

KPSS ertelenecek mi?

KPSS için erteleme kararında Türkiye’deki vaka durumları etkili olacak. Ancak son haftalarda yaşanan artış ciddi şekilde hayatın her alanını etkiliyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklamada Türkiye’de test sayısı 82 bin 318, hasta sayısı 1.263, vefat eden kişi sayısı 20 ve iyileşen kişi sayısı 942 olarak belirtilmişti. Yukarı yönlü ivme sürerken, Türkiye’de eski dönem yasakların yeniden gelebileceği konuşuluyor. Özellikle Eylül ayı itibariyle beklenen ikinci dalga, gerçekleşmesi halinde Türkiye’de hayatın yeniden durmasına neden olabilir. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan ikinci dalga ile ilgili yaptığı açıklamada, "COVID-19 pandemisinde de ikinci dalganın geleceğini bilim insanları olarak ön görüyoruz, olabileceğini de düşünüyoruz. Onun için de gerekli önlemleri almamız gerektiğini biliyoruz.” demesi de bu durumu destekliyor.

KPSS ne zaman yapılacak?

Yapılan resmi açıklamalara göre KPSS ile ilgili sınav planlamaları şöyle;

Genel Yetenek-Genel Kültür: 6 Eylül 2020, Saat: 10.15, 130 dakika

Eğitim Bilimleri: 6 Eylül 2020, Saat: 14.45, 100 dakika

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 12 Eylül 2020, Saat: 10.15

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 12 Eylül 2020, Saat: 14.45

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 13 Eylül 2020, Saat: 10.15

ÖABT Tarihi, sınav saati: 20 Eylül 2020, Saat: 10.15 / ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Alanı Sınav Saati: 14.45

Ön lisans KPSS başvuruları 21 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında. Sınav 25 Ekim 2020'de.

Lise/Ortaöğretim KPSS başvuruları 15-30 Eylül tarihleri arasında. Sınav 22 Kasım 2020'de.

Tüm bunlar doğrultusunda olası bir ertelemenin olup olmayacağı ÖSYM tarafından yapılan değerlendirme sonrasında belli olacak.

YORUM EKLE