KPSS 2020/2 Atama Puanları Neden Yüksek Kapattı? (İşte O Nedenler)

​​​​​​​KPSS 2020/2 merkezi yerleştirme ataması yüksek KPSS puanı ile kapattı. Atamalar neden yüksek kapattı.

KPSS 2020/2 Atama Puanları Neden Yüksek Kapattı? (İşte O Nedenler)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM merak ile neredeyse yarım milyon kişinin beklediği merkezi yerleştirme memur ataması sonuçlarını açıkladı. Normalde tercihler ücretli olduğu için çok daha az kişi başvuruyordu ancak bu sefer tercihler ücretsiz olduğu için Türkiye geneli yarım milyon kişi başvurdu. Buna göre taban KPSS puanına bakıldığında atamaların yüksek puan ile kapattığı görülmektedir. Peki KPSS 2020/2 merkezi ataması neden yüksek puan ile kapattı? Lise, ön lisans ve lisans mezuniyet gruplarında atamaların yüksek kapatması nedenleri nelerdir?

Nedenleri Açıklıyoruz

1-) Atamalarda azalma olmadı, merkezi atamalarda zaten bu civarlarda personel alınıyor fakat ilk memur ataması KPSS puanı ile ilk memur ataması olduğu için neredeyse tüm alımlar (en zor sınıf Piyade subay dahi) çok yüksek puan ile kapatıyor.

2-) Maddi imkan yetersizliği ya da yanlış tercih nedeni ile çok yüksek puanlı adayların daha iyi kadrolara girmeyi beklemek yerine tüm kadroları tercih etmesidir.

3-) Yüksek puanlı çok sayıda aday gitmeyeceği halde tüm kadrolara (zabıta, memur, itfaiye eri, subay, polis vb.) başvuru yapması ve taban puanları yukarı çekmesidir.

4-) Üst üste gelen ilanların tamamına en yüksek puanlı adayların hepsine başvuru yapması ve tüm pozisyonların yüksek taban puan ile kapatması ancak kontenjanların boş kalması sorunu ortaya çıkıyor.

Özellikle yüksek puanlı adayların gitmek istemedikleri pozisyonlara başvuru yapmaması durumunda taban puanlar çok daha aşağıya düşecektir. Ya da örneğin Aile Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, ÖSYM merkezi ataması, MSB subay ve astsubay alımları neredeyse art arda oldu. İlanların birisi açıklanmadan diğeri çıktığı için yüksek puanlı adaylar hepsine başvuruyor ve birisini kazanırken diğer kurumlarda kadrolar boş kalıyor ya da verimli seçim olmuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 09:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Emre Çetinkaya
Osman Emre Çetinkaya - 10 ay Önce

Neden tercih verenleri suçlamak yerine palansızca üniversite açıldığını ve plansızca milyonlar kadar mezun verildiğini ve bu mezunlara yeteri kadar iş alanı açılmadığını maddeler halinde açıklamak gibi bir fikriniz de var mı?

Tuğçe Dilci
Tuğçe Dilci - 10 ay Önce

Alımlar bukadarmiydi kaç tane bölümden özellikle mühendislikte kadro bile açılmadi tabiki insanların umutları olmadığı için her kadroya başvuru yaptı

Osman Emre Çetinkaya
Osman Emre Çetinkaya - 10 ay Önce

Biraz da doğrular üzerinden haber yapsanız da algı operasyonu yapmasanız daha inandırıcı olursunuz. Puan yüksek kapattı diye suçlu tercih verenler mi? Neden yüksek puanlarla insanlar istemedikleri yerleri yazıyor? Bu konuda da bir fikriniz var mı?

Osman Emre Çetinkaya
Osman Emre Çetinkaya - 10 ay Önce

Aynı alımın düşük puanlarla kapanacağı hakkındaki haberi de siz yapmamışmıydınız? İnsanların bilinç altında suçluluk psikolojisi oluşturmayı bırakın ve durumun böyle kötü hale gelmesine sebep olanları maddeler halinde nedenlerini inceleyin.

SIRADAKİ HABER