Komando Uzman Çavuşlara Üzücü Sağlık Yönetmeliği Değişikliği

Kara Kuvvetlerinde görev yapan komando uzman çavuşların sözleşme yenileme de yaptırdığı sağlık testleri yönetmeliğinde önemli bir değişiklik yapılacak.

Komando Uzman Çavuşlara Üzücü Sağlık Yönetmeliği Değişikliği

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye'nin dört bir yanında görevlerini sürdürmekte olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde on binlerce uzman çavuş görev yapmaktadır. Uzman çavuşlar sınıflara göre ayrılmakta olup en seçkin birliklerden bir tanesi komando sınıfıdır. Komando sınıfında görevlendirilen uzman çavuşlar genel olarak sınır ötesi operasyonlarına katılmakta ve ülke içerisinde ise zorlu arazi şartlarında günlerce operasyona katılmaktadır. Uzman çavuşlar sözleşmeli olduğundan dolayı sözleşme yenileme zamanları geldiğinde tüm sağlık testlerine en başından bir daha girmekte ve sağlıklarında her hangi bir problem meydana geldiğinde sözleşmeleri yenilenmemekte ya da branşları değiştirilmektedir.

KOMANDO OLAMAZ RAPORU ALANLARA KÖTÜ HABER

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevlerini sürdürmekte olan uzman çavuşlar eğer sağlık testlerinden başarılı bir şekilde geçemez ve komando olamaz raporu alırsa sözleşmeleri yenilenmeyecek. Aldıkları raporda Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman çavuş olur, komando olamaz yazarsa sözleşmeleri yine yenilenmeyecek. İlgili askeri personelin sınıfı, branşı komando olduğundan dolayı her hangi bir sınıfa ya da branşa kaydırılmayacak ilgili personelin komando kalması sağlanacak.

Ancak mesleğe komando olarak girip sonradan sağlık şartlarında problemi olduğundan dolayı Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman çavuş olur fakat komando olamaz raporu alanların sözleşmeleri yenilenmeyecek. Fakat Görevden dolayı saldırıya veya kazaya uğrayan veya meslek hastalığına yakalananlar, Uzun süreli tedavi gerektiren hastalığa yakalananlar ve 3713 sayılı terörle mücadele kapsamında yaralananlar askeri personeller bu yönetmelikten etkilenmeyecek.

UZMAN ÇAVUŞLARIN HİZMET SÜRELERİ DEĞİŞİYOR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat berk
Murat berk - 2 yıl Önce

Bir degisiklik yapiyolar onuda ovunuyolar 4. Bolgeyi de degistirseydiniz ne olurdu sanki 1 degisiklik aha calisiyoz yapiyoz yaziklar olsun