Kamuya Memur ve Personel Atamalarında Yaş Şartı Kaldırılacak Mı? Esnetilecek Mi?

Kamu kurumlarında memur atamalarında aranmakta olan yaş şartları kaldırılacak mı, yaş şartlarının esnetilmesine yönelik her hangi bir çalışma var mı?

Kamuya Memur ve Personel Atamalarında Yaş Şartı Kaldırılacak Mı? Esnetilecek Mi?

Ülkemizde faaliyetlerini sürdürmekte olan kamu kurumları Maliye Bakanlığı bütçesi ya da döner sermaye bütçesi ile kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere memur ile personel alımı gerçekleştirmektedir. Ancak pek çok kurum bilindiği üzere yaş şartı koymaktadır. Kimi kurum 27 yaş kimi kurum 28 yaş kimi kurum ise 35 yaşını doldurmamış olmak ya da gün almamış olmak ibareleri ile ilanlarını yayımlamaktadır.

Kamu kurumlarında memur olmak isteyen adaylar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM aracılığı ile yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye girmekte ve aldıkları puanlar ile atanmaya çalışmaktadır. Ancak pek çok kişi yaş şartından mağdur olduğunu dile getiriyor. Peki yaş şartlarında esnetilme yapılacak mı?

YAŞ ŞARTLARI DEĞİŞTİRİLECEK Mİ?

Kamu kurumları memur ve personel alımı yaş şartlarında aralıklarla değişikliğe gidiyor. Buna göre pek çok kurum yaş şartlarında esneme yapıyor ancak genel olarak 1 - 2 yaş esnetiliyor. Asker ve polis alımlarında yaş şartının 27, 28'i geçmemesi bekleniyor ancak bazı kurumların düz memurlukta 35 yaşından gün almamış olmak, doldurmamış olmak vb. gibi ibareleri adaylar tarafından kaldırılması isteniyor. İşin Olsa ekibi olarak bizlerde adayların mağduriyetinin asgari düzeye indirilmesini umut ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 21:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haşim
Haşim - 4 yıl Önce

Yaş siniri kaldirilsin

Huriye
Huriye - 4 yıl Önce

Lütfen yaş sınırlaması olmasın! Verilen emekler ve beklenilen yıllar için yaşı ileri olanların hakları ellerinden alınmasın.O kadar çok alım yapılsa da yaş sınırına takılanlar hep mağdur oluyor.Oysa işini özveriyle yapacak ama yaşı 35 üstü olan elinden hakkı alınmış kişi var.60 yaş emeklilik sınırı varsa 35 yaş üstü verimsizlik sayılmamalıdır.
Saygılarımla

ceren
ceren - 4 yıl Önce

ne olur bu yaş sınırını kaldırın büyüklerimize burdan yalvarıyorum binlerce mağdur var bu konuda biz de memur olmak istiyoruz

mehtap
mehtap - 4 yıl Önce

yaş sınırı olacaksa sınava girerken de olsun ki insanlar bi umutla sınava hazırlanıp girmesin bari sınava girerken yok ise bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz haksız yere maadur olmamak için

35
35 - 4 yıl Önce

ne olur bu yaş sınırı gündeme gelsin milyonlarca mağdur var

mahmut
mahmut - 4 yıl Önce

Suan 38 yasindayim mahdurum is istiyorum

sevil
sevil - 4 yıl Önce

sinava girerken sinav ucreti alirken yas sınırı olmuyosa memurluktada olmamali insanlari kullanmayin artik

k.alp
k.alp - 4 yıl Önce

ya yaş sınırını kaldırın yada elde edilen fakat yine kanun düzenlemeleri ile elimizden alınan emekliliği geri getirin ikisi de uyar