Kamu Çalışanlarının Beklediği Zam Müjdesi Geldi

Kamu işçilerinin beklediği zam müjdesi toplu sözleşme görüşmelerinde geldi. 2015 yılında kamu işçilerinin maaşlarına yüzde 11.3 zam yapılmasında anlaşma sağlandığı açıklandı. İşte ayrıntılar…

Kamu Çalışanlarının Beklediği Zam Müjdesi Geldi

Kamu Çalışanlarının Beklediği Zam Müjdesi Geldi

Kamuda çalışanlarının maaşlarına 2015 yılında yüzde 11.3 zam yapılmasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Aynı zamanda daha önce Başbakan tarafından açıklanan tüm işçilere yılda bir kez 500 lira denge ödeneği verilmesinde uzlaşma sağlandı. Hafta sonunda Çankaya Köşkü'nde kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi imza töreninde bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamu işçilerine Ücret zammı olarak 2015'in birinci altı aylık döneminde yüzde 6 ve ikinci yarısında da yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11.3 oranında artış yapıldığını dile getirdi. Aynı zamanda yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 lira ödeme yapılacağını da açıkladı.

Haber Türk-İş'in internet sitesinde yer aldı. Site burada mutabakat metnini de yayınladı. Metinde kamu işçilerine 2016 yılında ise yüzde 3+3 oranında zam yapılacağı açıklandı. 2015-2017 dönemi için Türk-İş 210,000 kamu işçisi adına yıllık yüzde 15 zam talep etmişti. Ancak zam oranı yüzde 11’de kaldı. Davutoğlu, "Maaşı aylık 2,150 liranın altında olan işçilerin brüt çıplak ücretlerine, 2,150 lirayı geçmemek üzere 100 lira her ay için iyileştirme yapılacak" dedi ve "Maaşları 2,151 lira ile 2,250 lira arasında olanların aylık brüt çıplak ücretlerine aylık 2,250 lirayı geçmemek üzere 75 lira, maaşları 2,251 lira ile 2,350 lira arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 2,350 lirayı geçmemek üzere aylık 50 lira iyileştirme yapılacak." Ekledi.

Davutoğlu, taşeron işçi konusuna da çözüm bulacaklarını dile getirdi. Davutoğlu açıklamalarında özel güvenlik çalışanlarının da mağdur edilmeyeceğini belirterek sadece kritik kamu kurumlarındayeni düzenlemelere gidebileceklerini söyledi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE