Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Yüzdelik Fark Davası Müjdesi!

Taşeronda çalışırken kadro alarak kadrolu bir şekilde çalışmaya başlayan işçiler için mahkemeden fark müjdesi geldi. İşte detaylar.

Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Yüzdelik Fark Davası Müjdesi!

Türkiye’de başlayan taşeron çalışanların kadroya geçiş süreci sonrasında, yüzdelik fark davası uzun zamandan beri gündemde konuşuluyordu. Konuyla ilgili yargı süreci tamamlanırken, işçilere yüzdelik fark davası müjdesi geldi.

Yüzdelik Fark Davası İle Fark Ödemesi Yapılacak!

696 Sayılı KHK ile kadroya geçiş yapan işçileri kapsayan bu yargı kararına göre asgari ücretin yüzde 32 fazlasının alınacağı belirtildi. Mevcut süreç, işçilerin mahkemeye başvurması ile birlikte başlatılırken mahkemede yapılan incelemeler sonucunda işçilerin asgari ücretin üzerinde bir ödeme alma hakkı doğdu.

Ankara’daki mahkemeden olumlu karar  

Ankara 35. İş Mahkemesi’nde görülen davada, asgari ücretin fazlasının ödenmesinin yanı sıra geçmişe dönük olarak da alacakların tahsiline karar verildi. Davalı taraftan tahsil edilecek olan bu tutar sayesinde çalışanlar geçmişteki haklarına da sahip olacak.

Mahkeme tarafından verilen bu karar sonrasında sendika ve kurumların nasıl bir süreç izleyeceği ve ödemeler için nasıl bir takvimin hazırlanacağı merak edilmeye başlandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
iller bankası
iller bankası - 2 yıl Önce

iller bankası taşeron olarak çalışan silahlı özel güvenliklerine kadro.