Kadınlara Borçlanma Yoluyla Erken Emeklilik Müjdesi!

Kadınlara erken emeklilik hakkı tanıyan doğum borçlanması ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Kadınlara Borçlanma Yoluyla Erken Emeklilik Müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak erken emeklilik müracaatlarında kadınlar için sağlanan haklardan birisi de doğum borçlanmasıdır. Erkeklerin askerlik borçlanması yaptığı gibi doğum borçlanması yöntemi ile kadınların erken emekli olması, bazı şartlar dahilinde mümkün.

SGK Erken Emeklilik İçin Doğum Borçlanma İşlemleri Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden doğum borçlanması ile erken emeklilik hakkı elde etmek isteyen kadınların öncelikli olarak doğum yapmış olması ilk şarttır. Doğum yapan annelerin doğum sonrasında herhangi bir işe girmesi, bu haktan yararlanması için yeterli olmazken doğum öncesinde çalışma primlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksiksiz bir şekilde yatmış olması gerekir.

Hiçbir şekilde sigortası olmayan ya da doğum sonrasında sigortası açılan kadınlar için böyle bir hak bulunmamaktadır. Doğum öncesi ve sonrasında anneye prim ödemesinin yapılması doğum borçlanması için öncelikle şartlar arasındadır. Bu şartları sağlayan anneler SGK erken emeklilik için başvuru yapma ve mevcut düzenlemeler dahilinde erken emekli olma imkanı elde edebilir.

Doğum Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması ile SGK erken emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişilerin bulunduğu İl ya da ilçedeki Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü'ne gitmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı fotokopisinin yeterli olduğu bu başvurularda, müdürlüklerde bulunan doğum borçlanması başvuru formu doldurulmalıdır. Formun doldurulması ile birlikte resmi müracaat Sosyal Güvenlik Kurumu personelleri tarafından işleme alınacak ve doğum borçlanması ile kadınların erken emekli olabilmesine imkan sağlanacaktır.

2019 yılı itibariyle doğum borçlanması için ödenmesi gereken tutarlar belirlenmiş durumdadır. 2019 yılı itibari ile en düşük doğum borçlanma tutarı 27,28 olduğu gibi en yüksek doğum borçlanma tutarı 177,35 TL'dir. Buna göre kadınların mevcut borçlanma gününe doğrultusunda erken emeklilik hakkı elde edebilmek adına yapması gereken ödemeler şöyledir;

– 1 aylık ödenmesi gereken prim tutarı 818,4 TL

– 2 aylık ödenmesi gereken prim tutarı 1.636,8 TL

– 3 aylık ödenmesi gereken prim tutarı 2.455,2 TL

– 6 aylık ödenmesi gereken prim tutarı 4.910,4 TL

– 1 yıllık ödenmesi gereken prim tutarı 9.820,8 TL

– 2 yıllık ödenmesi gereken prim tutarı 19.641,6 TL

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 11:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice senel
Hatice senel - 2 yıl Önce

Slm neden ssk başlangıcı ol.adan doğum yapan bayanlar borçlanamıyor haksızlık ama bu