İnfaz ve Koruma Memuru (İKM) Gardiyan Ne İş Yapar, Maaşları Nelerdir, Nasıl Olunur?

Halk arasında bilinen adıyla gardiyan, kamudaki adıyla İnfaz Koruma Memuru (İKM) ne iş yapar, maaşları nelerdir? Nasıl gardiyan olunur? İşte tüm soruların yanıtları...

İnfaz ve Koruma Memuru (İKM) Gardiyan Ne İş Yapar, Maaşları Nelerdir, Nasıl Olunur?

Kamuya yapılan memur alımlarında özellikle beklenen ve ilgi gören kadrolardan birisi olan İnfaz ve Koruma Memuru (İKM) halk arasındaki söylemiyle gardiyanlar, ne iş yaparlar? Gardiyanların maaşları ne kadardır ve nasıl İKM olunur şeklindeki tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Bu mesleği seçmek isteyen, kamudaki memuriyet sürecinde kendisini İKM olarak düşünen vatandaşlarımız için bilgilendirmeler gerçekleştireceğiz. Öncelikli olarak bilinmelidir ki gardiyan olabilmek için spesifik bir bölüm üzerinden mezun olmanız gerekmiyor. Gardiyan olabilmek için en az herhangi bir liseden mezun olunması gereklidir. Halk dilindeki adıyla gardiyanlık için yayımlanan ilanları ve ilan detaylarında belirtilen asgari eğitim düzeyinin karşılanması, eğitimle alakalı şartları sağlamak için yeterli oluyor. İKM alımları en az lise mezunu adaylara yönelik olarak yayımlanıyor. Elbette İKM olabilmek için yalnızca liseden mezun olmak yeterli değildir. infaz koruma memuru olmak isteyen kişilerin boy ve kilo şartlarını da taşıması gerekmektedir. Bu şartların tam karşılıkları daha önceden yayımlanmış ilan kılavuzlarında detaylıca aktarılmıştır.

İKM / GARDİYAN NE İŞ YAPAR?

İnfaz koruma memurunun görevleri arasında, mahkumları saymak, cezaevlerindeki koğuşları emniyet altında tutmak, olası taşkınlığı ve yeni suç işlemelerinin önüne geçmeye çalışmak, tutuklu ve hükümlüler arasındaki kayıtların tutulmasını sağlamak, kapı ya da pencere gibi olası kaçışları, kaçış girişimlerini engelleme faaliyetlerini yürütür, çıkabilecek olaylara anında müdahale etmek, temizliği ve düzeni sağlamak, tutukluların görüş, ziyaret, yemek, bakım ihtiyaçları gibi ihtiyaçların karşılanıp karşılanamadığını kontrol ederek buralardaki çalışmaların yürütülmesini sağlamak, cezaevindeki belirli yasak ürünlerin ya da cisimlerin aramalarını yapmak, bunların bulundurulmasını önlemek gibi işler yürütmektedir. Gardiyan kamudaki ismiyle infaz koruma memurlarının maaşları ise eğitim durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Her eğitim düzeyini kapsayacak şekilde bir rakam vermek gerekirse 2500-3250 TL arasında İKM maaşları alındığını söyleyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 08:57
YORUM EKLE