Hükümetin Asgari Ücret Teklifi Belli Oluyor! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2020 yılına sayılı günler kala asgari ücret tartışmaları devam etmektedir.Cumhurbaşkanının açıklamaları üzerine asgari ücretn ne kadar olacağı merak konusu.Ayrıntılar haberimizdedir.

Hükümetin Asgari Ücret Teklifi Belli Oluyor! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2020’ye sayılı günler kala birçok vatandaşın merakla beklediği konular arasında 2020 yılında ödenecek olan asgari ücret rakamı yer alıyor. Bu doğrultuda Türk-İş, DİSK ve Hak-İş tarafından yapılan basın açıklamasında asgari ücret pazarlığında tutarın en az 2 bin 578 TL olması gerektiği açıklanmış ve bu rakamın altında bir rakamın olması durumunda masaya oturulmayacağı belirtilmişti. Buna göre hükümetin yapacağı teklif merakla bekleniyordu. Bu meraklı bekleyiş bugün sona erecek olup hükümet 2020 yılı için asgari ücret teklifini bugün açıklayacak.

TÜİK Yaşam Maliyeti Rakamını Açıklamıştı

2020 yılı için belirlenecek olan asgari ücret tutarında hükümetin teklifi kısa zamanda açıklanacak. Hali hazırda görüşmeler devam edecekken Türk-İş, Hakediş ve TİSK tarafından en az 2 bin 578 TL olarak asgari ücretin belirlenmesini istiyor. Bunun yanı sıra TÜİK tarafından asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarı ise 2 bin 331 TL olarak açıklandı. Hükümetin ise bu rakamlardan sonra açıklayacağı teklif ise merak ediliyor.

Erdoğan Açıklamıştı

Geçtiğimiz günlerde Türk İŞ Başkanı tarafından 2020 yılı asgari ücreti için hükümetten iyimser bir teklif alamayacaklarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan "Rakamlar bir netleşsin, jestimizi yaparız" şeklinde yanıt vermişti. Bu açıklama sonrasında ise hükümetin yapacağı teklif birçok kişi tarafından merakla bekleniyor.

Asgari Ücret Brüt 3 Bin TL Olabilir

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan’ın tahminine göre yıl sonu enflasyon beklentisi de dikkate alındığında ilk ve ikinci yıl dahil yüzde 15 zam verilmesi durumunda asgari ücretin brüt 3 bin TL olması muhtemel olabilir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE