Güvenlik Soruşturmasında Somut İfadeler Dikkate Alınacak

Kamuya memur ve personel alımlarında yapılan güvenlik soruşturmalarında somut ifadeler dikkate alınacak.

Güvenlik Soruşturmasında Somut İfadeler Dikkate Alınacak

Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşların memur, personel, teknisyen, tekniker vb. gibi tüm kadrolara yaptığı atamalarda Kamu Personeli Seçme Sınavına bakılmakta ya da noter huzurunda kura çekilişi yapılmakta olup ilgili adayın işe başlamasından önce kurum ile Emniyet Genel Müdürlüğü irtibata geçmekte ve adayın güvenlik soruşturması yapılmaktadır. EGM tarafından güvenlik soruşturması dosyası kuruma iletilmekte ve kurum uygun bulursa adayı göreve başlatmaktadır. Buna göre güvelik soruşturmasında yeni bir düzenlemenin yapılması bekleniyor ve bu düzenleme neticesinde sadece somut ifadelerin dikkate alınması talep ediliyor.

ADAY NASIL BİRİ YORUMLARINA BAKILMAYACAK

Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin alımlarında yapılan güvenlik soruşturmasında adayın mahallede, sokakta ve binada nasıl birisi olduğuna yönelikte çalışmalar yapılmakta ve başkalarının ağzından aday hakkında yorumlar dinlenmektedir. Güvenlik soruşturmasının bundan sonra soyut ifadelere bakılmadan devam ettirilmesi beklenmekte olup sadece somut delillere bakılacak. Yani karşı kapı komşu, yan kapı komşu ya da mahalle muhtarı aday hakkında ne düşünüyor gibi ifadelere bakılmayacak ve sadece adayın somut olarak işlediği suç, karıştığı suç, emniyetteki dosyaları, karıştığı kavga, kendisinin bulunduğu kamera kayıtları, kendisine ait hesaplar ve ödeme dökümleri, kendisine ait girdi, çıktı işlemlerine bakılması talep ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

Resmen AYM kararını takmıyorlar bile. Ne amaçları var ısrarla getirmeye çalışıyorlar. DMK yeterli değil mi? Allah bu ülkenin yardımcısı olsun. Sözde hukuk devletiyiz. Ne hukuku orman hukuku mu acaba