Gündüz Çalışan Bekçi Nasıl Olunur?

Geceleri görev yapmakta olan bekçilerin büyük bir bölümü gündüz çalışmaya başladı. Peki gündüz çalışan bekçi nasıl olunur, bekçiler gündüzde mi çalışıyor?

Gündüz Çalışan Bekçi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan çarşı ve mahalle bekçileri görev bölgesindeki çarşı ya da mahallelerde görev yapmakta burada bulunan vatandaşların kimlikleri üzerinden GBT taraması yapmakta ve olaylara ilk müdahale ederek en yakın polis birimine haber vermektedir. Bekçiler ilk olarak atandıklarında geceleri çalışmaktaydı ve görevlerinin sürekli gece olmasından dolayı pek çok kişi bekçi olmayı planlamıyordu ancak sokaklarda gündüzleri de bekçiler gezmeye başladı. Peki gündüz çalışan bekçi nasıl olunur, bekçiler gündüzde mi çalışmaya başladı?

GÜNDÜZ BEKÇİLERİ GÖREVDE

Bekçi sayısının kamuda artması ile gündüzleri de sokaklarda bekçiler dolaşmaya başladı. Yani gündüz bekçisi olmak isteyen adayların ek olarak her hangi bir yere başvuru yapması gerekmiyor. İçişleri Bakanlığının normal bekçi alımlarına başvurarak bekçi olan adaylar hem gündüzleri hemde geceleri görev yapabilmektedir. Şu anki düşünce ile ilerleyen yıllarda kamuda bekçi sayısının artması ile bekçilerin vardiya sistemi ile hem gece hemde gündüz çalışması bekleniyor. Bir diğer iddiaya göre kış ayı geldiği için bekçilerin gündüze çekildiği ve havaların ısınması ile yeniden geceleri mahallelerde ve çarşılarda görev yapması beklendiği yönündedir. Ancak bekçilerin görev yapmaya başlamasının ardından suç oranlarının yüzde 10 civarında azalması neticesi ile bekçilerin hem gündüzleri hemde geceleri çalışması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü bekçi alımlarının giderek artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 07:16
YORUM EKLE