Engelli Memurlar Hangi Sosyal Haklara Sahip Olurlar?

Her yıl kamuda ya da özel sektörde onlarca engelli vatandaş işe başlıyor. Peki engelli vatandaşlar sosyal ve hukuksal haklarının ne kadar bilincindeler? İşte haberimizde engelli memurlar veya özel sektör çalışanları için detayları veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Engelli Memurlar Hangi Sosyal Haklara Sahip Olurlar?

Engelli Memurlar Hangi Sosyal Haklara Sahip Olurlar?

Engelli memurların bazaı durumlarda idari izinli sayıldığı günler vardır. Bunlardan biri de kar yağışının olduğu günlerdir. Engelli haftası nedeni ile de engelli personel izinli sayılır ve maaşları eksiksiz yatar. Engelli vatandaşlar diğer memur veya özel sektör çalışanlarına göre daha erken yaşta emekli olurlar. Herkes yaş doldurmayı beklerken engelli vatandaşlar için bu durum geçerli değildir. Devlet tarafından bir çok engelli vatandaşın özel yasalarla birlikte rahat ettirilmeleri sağlanması zorunludur. Çünkü engelli meurların bazıları el ve ayaklarında engel yaşar bazıları görme engellidir, bazıları da konuşma engellidir. Bu nedenle engelli vatandaşlar daha kolay ve kendilerine uygun işlerde görevlendirilirler. Bu konuda internetten yardım alabilirsiniz devlette çalışırken de özel sektörde çalışırken de öğrenmeniz ve bilmeniz gereken bazı maddelerin olması gerekmekte ve bunları öğrendiğiniz takdirde sizde haklarınızı arayabilmekte olursunuz. Hiçbir kurum veya kuruluş engelli personele yapabileceğinden daha ağır iş veremez. Bu konuda da engelli personel zorlanamaz. Eğer engelli vatandaşlar böyle bir durumla karşı karşıya kalırlarsa bu konuda bildirim yapma hakları her zaman gizlilik içerisinde saklı tutulmaktadır. Engelli vatandaşlar herhangi bir sıkıntı yaşamaları durumunda bu haklarını kullanabilirler.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE