Emeklilik Yaşı Düşen Meslekler Tam Liste ! Hangi Meslekler Yer Alıyor !

SGK tarafından yıpranma payı getirilmesinden sonra bir çok meslek çalışanının erken emekli olabilme imkanı ortaya çıktı. Erken emeklilik hakkı kazanan tüm meslekler haberimizdedir.

Emeklilik Yaşı Düşen Meslekler Tam Liste ! Hangi Meslekler Yer Alıyor !

SGK tarafından yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısının 45’e çıkarılması ile birçok meslek grubu mensubu kendi mesleklerinin de bu açıklanan listede yer alıp almadığını merak etmeye başladı. Özellikle listede yer alan meslek gruplarında çalışanları yakından ilgilendiren konu ile ilgili olarak Sözcü tarafından yapılan habere göre döküm fabrikalarında, madencilik yapan, itfaiye ve yangın söndürmede görev alan, basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar bu yıpranma hakkından yararlanarak erken emekli olabiliyor.

Prim Gün Sayısına Ekleniyor

İlgili meslek grubu çalışanları için emeklilik yaşı 55’ten 50’ye inerken geçirilen tatil ve diğer süreler de dahil edildiğinde işçiler 43 yaşında emekli olabilmektedir. Buna göre yasa kapsamında 360 gün için 60 ile 90 gün eklenirken madencilik için ise bu süre 180 gün olarak belirlenmiş. Bu süreler hem emeklilik yaşından düşüyor hem de prim gün sayısına ekleniyor.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nasıl Hesaplanır ?

Fiili hizmet süresi zammı, yararlanmaya hak kazanan sigortalılar için 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra Kanunda belirtilen işyeri ve/veya işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için;

  • 60 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 60/360),
  • 90 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,25),
  • 180 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,50),formülü uygulanarak hesaplanmaktadır.

Tam Liste Meslekler

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sınıf öğretmenleri
Sınıf öğretmenleri - 2 yıl Önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere lojmanda oturma imkanı tanınmalıdır

Mustafa gökgöz
Mustafa gökgöz - 1 yıl Önce

Tarım sigorta dan kaç yaşında emekli olur