Çalışan Kadınlara Müjde ! Erken Emeklilik Meclise Geldi !

Meclisten Çalışan kadınlara müjdeli haberler geliyor. Çalışan kadınlar için Mecliste erken emeklilik ve aylıksız izin konuları ele alınıyor. Detaylar haberimizdedir.

Çalışan Kadınlara Müjde ! Erken Emeklilik Meclise Geldi !

Çalışan kadınlara yönelik önemli haklar arasında doğum borçlanması ve emeklilik prim gün sayısını tamamlama yer almaktadır. Buna göre özellikle 2014’ten sonra yapılan düzenleme ile birlikte çalışan anneler her bir çocuğu için 2 yıla kadar 2160 gün doğum borçlanması yapabilmekteydi. Türkiye Gazetesinden İsa Karakaş’ın haberine göre hali hazırda TBMM komisyonunda bulunan kanun teklifinde doğum borçlanması için SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı kaydına bakılmaksızın, sigortalı, genel sağlık sigortalı ve isteğe bağlı sigortalı ayrımı yapılmaksızın, tüm sigortalı kadın çalışanlara "doğum borçlanması” hakkının verilmesi planlanıyor.

Teklifte Ücretsiz İzin de Var

Taslaktaki kanunda doğum borçlanmasının yanı sıra "a) Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bendi kapsamındaki sigortalı kadının doğumdan önce veya doğum sırasında sigortalı olup olmamasına bakılmaksızın, 3 defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla bu sürelerde sigortalı olarak çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri” ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

Erken Emekli Olabilecekler

İsa Karakaş’ın yazısına göre TBMM komisyonunda yer alan” kanun taslağının yasalaşması hâlinde çocuk sayısına göre yapılacak doğum borçlanması, işe giriş tarihinin 1999 yılı ve öncesine göre ne kadar geriye doğru giderse o kadar erken emekli olmak mümkün hâle gelecektir şeklinde” açıklanmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muammer
Muammer - 2 yıl Önce

Ey hükümet yetkilileri.size en yakın hatta sizden biri olan ev hanımlarını niçin hatirlamazsiniz.o garibanlar sıfır maaşla sizi destekliyor.paraya doğduğunuz maaşlı ların kaçı sizi destekliyor acaba.%30 ya ya var ya yok.haberiniz olsun.biraz da sizi sevindirenleri sevindirin

Gariban ev hanımları
Gariban ev hanımları - 2 yıl Önce

Hep çalışan,hep çalışan kadın,çalışamayan evde iki uc çocuğa bakan hastaneye giderken ilaç parasını düşünün normal okula gonderinken haclik veremeyen ,ev kirası yakacak parası,eşinin bile doğru dürüst işi olmayan bu garibanlari nezaman hatırlayacaksınız,çocuklar inanın doktoro gidemiyor,çok bildiğimiz var.calisan kadın çalışan kadın,bunlar o paralarla ,ikinci bir araba ,ikinci ,üçüncü bir daire alma peşinde ,benim garibanimda doğalgaz ev faturalarını elektirk su kira faturalarını aybasında nasıl ödeyeceğini hesap ederken , çalışan kadın ,çalışan kadın derken inanın midem bulaniyo ,onların çoğu çift maaşlı.adalet varsa birazda garibanlari düşünün,kadınları sokağa değil çocuklarının başında kalmasını sağlayın vesselam.

Emine Yavuz
Emine Yavuz - 2 yıl Önce

Bu haksizliga bir son verirler inşAllah sonradan çalıştık diye anne bile olamadık yazık bu adaletsizlige paranızla alacağımız hakkımızı versinler artik

Annabeht
Annabeht - 2 yıl Önce

2000 den sonra ne olacak çocuklarımızı büyütüp çalışmaya başladık gelecekse tüm bayanlara gelmeli