Bekçiler GBT Kimlik Kontrolü Yapabilir Mi?

Gündüz ve geceleri görev yapmakta olan bekçiler sorumlu oldukları bölgelerde vatandaşların kimliklerini alarak GBT üzerinden kontrol yapabilirler mi? Hakları var mı?

Bekçiler GBT Kimlik Kontrolü Yapabilir Mi?

Nüfusu yüksek şehirler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında çarşı ve mahalle bekçileri görevlerine başladı. Şu ana kadar binlerce şüpheliyi yakalayan gece bekçileri asayiş uygulaması kapsamında görev bölgelerinde vatandaşların kimliklerini alara GBT kontrolleri yapmaktadır. Bekçiler ilk görevlerinde GBT sorgularını telefon ile emniyeti arayarak yaparken şu aralar telefonlarında bulunan uygulama üzerinden gerçekleştirmektedir. Peki bekçilerin GBT sorgulayabilme hakları var mı? Bekçiler kimliklere bakabilirler mi? Çok kez gündeme gelen ve İçişleri Bakanlığından da konu hakkında yapılan açıklamalara yönelik detayları sizlere aktarıyoruz.

BEKÇİLER KİMLİKLERE BAKABİLİR Mİ?

Uzun süre tartışma konusu çıkan ve pek çok vatadaşın şikayet etmesi ile bekçilerin GBT sorgusu yapabilip, yapamayacağı hakkında açıklama beklenirken yapılan duyuruda madde 16'ya işaret edildi ve bu maddeye göre bekçilerin görev bölgelerinde şüphelendikleri kişiyi takip edebilme, kimliklerine bakabilme yetkilerinin olduğu öğrenildi. Öyle ki yine çarşı ve mahalle bekçilerinin polis ile aynı yetkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bekçilerin geçtiğimiz seneden bu yana kadar bir milyona yakın kişinin kimlik kontrolü yaptığı ve on bine yakın aranan şüpheliyi yakaladığı yine on binden fazla olaya polislerden önce anlık müdahale ettikleri bilinmektedir. Asayiş kontrolleri kapsamında bekçiler vatandaşların kimliklerini sorgulamakta ve aranan şahıslara kelepçe vurularak polis ekiplerinin olay bölgesine intikal etmesini beklemektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 07:16
YORUM EKLE