Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığında görevli beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur?

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde farklı branşlarda öğretmenler bulunmakta olup senede bine yakın atama yapan branşlardan bir tanesi de beden eğitimi öğretmenliği bölümüdür. Dışarıdan bakıldığında oldukça rahat gibi gözükmekte olan beden eğitimi öğretmenleri pek çok gencin hayali olmaya devam ediyor. Peki üniversite sınavına hazırlanan ve beden eğitimi öğretmeni olmak isteyen adayların izlemesi gerektiği yol nasıldır? Beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olabilmek için öncelikle adayların Temel Yeterlilik Sınavı TYT'ye girmesi ve olabildiğince yüksek puana sahip olması gerekmektedir. İlgili puanlarını alan öğrencilerin şahsen eğitim görmek istediği okulla irtibata geçmesi ve hangi belgelerin arandığını öğrenmesi gerekmektedir. Bazı okullar sadece milli sporcuları almakta, bazı okullar adayın en az bir dalda lisanslı sporcu olmasını talep etmekte bazı okullar ise adayın geçmişinde spor ile alakasının olup olmadığına bakmamaktadır.

Bu araştırmaları yaptıktan sonra üniversitelerin BESYO bölümlerine müracaat eden adaylar yarışma için haber beklemesi gerekmektedir. Çoğu okul farklı spor dallarında adayları yarıştırmakta ve en başarılı öğrencileri almaktadır. Genel olarak bu yarışlar koşu, parkur tarzında olmaktadır. Başarılı olan adaylar BESYO bölümlerinde eğitim görmekte ve KPSS'ye katılarak yüksek puan alması sonucu da MEB'de beden eğitimi öğretmeni olmaya çalışmaktadır.

İnstagram Hesabımız İçin Buraya Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 20:52
YORUM EKLE