Bakan Açıkladı: Kurban Bayramında sokağa çıkış yasağı olacak mı?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün gerçekleştirdiği toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Açıklamada Kurban Bayramı'na da değildi.

Bakan Açıkladı: Kurban Bayramında sokağa çıkış yasağı olacak mı?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün geniş katılımlı kurul toplantısı sonrasında yine basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda güncel durumu değerlendiren Bakan Koca aynı zamanda 24 Haziran korona virüs tablosunu da paylaştı. Açıklamasında en çok merak edilen detaylardan bir tanesi olan Kurban Bayramı konusunda da mevcut durum hakkında bilgi veren Fahrettin Koca mevcut tabloya göre hareket edileceğini özellikle vurguladı.

Kurban Bayramı’nda yasak olacak mı?

Özellikle soru cevap bölümüne geçildiğinde kendisine bu soruyu yöneltilen Bakan Koca son olarak yapılan değerlendirmeler doğrultusunda Kurban Bayramı’nda kısıtlamanın ön görülmediğini ifade etti.

Kurban kesimlerinde ve bayram süresince rehbere uygun bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirten Koca, bayrama kadarki 1 aylık süreç içerisinde de bu durumun değerlendirileceğini ifade etti. Özellikle vaka sayılarında artışın olması halinde Kurban Bayramı’na yönelik bir önlemin alınması bekleniyor. Bu açıdan şu anda herhangi bir kısıtlama gözükmese de Bakan Koca’nın açıklamaları doğrultusunda mevcut tablo bu konuda belirleyici olacak. Yasaklanma süreci yaşanabilir.

“Maske kullanmak hukuk ihlalidir”

Bakan Koca açıklamalarında Türkiye'de son dönemlerin en çok tartışılan konularından birisi olan maske kullanımına da değindi. Maske kullanmanın bir zorunluluk olduğunu özellikle belirten Koca, ağız ve burun yoluyla bulaşan virüse karşı maskenin büyük bir önlem olduğunu belirten Koca, bunun bir tedbir olduğunu belirtti.

Mecburiyet olduğunu da özellikle belirterek vatandaşlara bu konuda mesaj gönderen Fahrettin Koca vatandaşların herkese karşı sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğunu da maske kullanarak yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan koca yaptığı bu açıklamalar ile birlikte akıldaki soru işaretlerini de gidermiş oldu.

YORUM EKLE