Asgari Ücretlilerin Yararlanabildiği Bilinmeyen Haklar

Asgari Ücretlilerin Yararlanabildiği Bilinmeyen Haklar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Sitemizi ziyaret edere haber hakkındaki son dakika bilgilere ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücretlilerin Yararlanabildiği Bilinmeyen Haklar

Ülkemizde hem özel hem de kamu sektöründe asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişi bulunmakla birlikte bu kişilerin yararlanabildiği sosyal ve mali haklar bulunmaktadır. Özellikle kanunda yer alan fakat asgari ücretlilerin haberinin olmadığı ya da göz ardı edildiği bu haklar sadece iş veren tarafından verilen haklar ile sınırlı kalmayıp maaş dışında da çeşitli konularda destek alabilmektedir.

Mevzuatta Yer Alan Sosyal ve Mali Haklar

  • Mevzuatta da temel olarak yer alan haklardan biri olarak bir iş veren çalışanlarına ilgili 4857 sayılı kanun kapsamında asgari ücretin altında maaş verememekte olup bu hak ilgili kanun ile koruma altında yer almaktadır.
  • Bir diğer hak ise sigorta hakkı olup iş verenler çalışanlarına emeklilik ödemesi için sigorta yapmak zorundadır. Ayrıca deneme amaçlı da olsa sigorta yapılması şarttır.
  • İŞ verenin işçilerini işten çıkarmadan önce, onları bildirmesi ve uyarması gerekmektedir. Bu husus uygulanmadığı taktirde haber verilmeden yapılan işten çıkarmalarda ihbar tazminatı ödemesi yapılmak zorundadır.
  • Kıdem tazminatı olarak bilinen kavram en çok sorunun ortaya çıktığı uygulama olup bu noktada haklı nedenler ile işten ayrılan ya da işine son verilen işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gereklidir.
  • İş verenler tarafından göz ardı edilse de işçilere yasal bir zorunluluk olarak haftada 1 tatil yapma hakkı sağlanmalıdır.
  • Yıllık izin de aynı şekilde bir hak olup bir yılını dolduran işçiler tarafından kullanılmalıdır.
  • Mesai saatlerinde mola hakkı da kanunda uyulması gereken biz zorunluluktur.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 21:27
YORUM EKLE