"Asgari Ücret için Yeni Teklif: 3 Bin TL Olsun"

Securitas'ın Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu yaptığı açıklamalarda asgari ücretin 3 bin TL olması gerektiğini belirtti.

"Asgari Ücret için Yeni Teklif: 3 Bin TL Olsun"

2020 yılında Türkiye'de geçerli olacak asgari ücret açıklanmış olmasına rağmen yapılan yeni bir açıklama, asgari ücretteki tutar üzerinden yeni bir tartışma başlattı. Konu ile ilgili ilk açıklama Securitas'ın Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu’ndan geldi.

“Asgari Ücret 3 Bin TL Olmalı”

Türkiye'de en büyük özel güvenlik şirketlerinden birisi olarak dikkat çeken Securitas’ın, 20 bine yakın personeliyle asgari ücret konusunda böylesine bir açıklama yapması tüm Türkiye'de dikkat çekti. Başkan Kösereisoğlu, 3 bin TL gibi bir rakamın uygun olacağını söyledi. Yapılan bu açıklamalara destek ise Güvenlik İş Sendikası Başkanı Ömer Çağırıcı’dan geldi.

Sendika Destekledi: Fark Çok Fazla!

Ömer Çağırıcı sendikalı ve sendikasız olmayan özel güvenlik personelleri arasındaki farkların oldukça fazla olduğuna dikkat çekerek sendikasız işçilerin 2 bin 500 TL civarında bir ücret aldığını, sendikalı işçilerin ise 3 bin 500 liralık bir ödeme aldığını söyledi. Üstelik sendikalı ve sendikası olmayan işçiler arasındaki fark sadece maaş ile sınırlı değil.

Maaşlarının yanı sıra daha fazla izin, daha fazla mesai ücreti, kıdem tazminatı, daha yüksek emekli aylığı, eğitim, çocuk ve yakacak yardımı, bayram ikramiyesi gibi pek çok farklı yardımdan yararlanan sendikalı çalışanların bu konuda avantajlı olduğunu ve sendikalaşma noktasında birlikteliğin sağlanabileceğini söyledi. Başkan Çağırıcı, örgütlenme ve sendikalaşma konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyerek 3 bin lira olarak belirlenecek asgari ücret tutarında destek verileceğini belirtti.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ilgili düzenlemeler ile için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na müracaat yapıldığı da belirtildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aykut
Aykut - 1 yıl Önce

Helal olsun biran önce olması lazım