81 ilde kamuya binlerce TYP alımı yapılacak!

Pandemi sürece sonrasına hazırlıkların devam ettiği Türkiye'de, özellikle TYP kapsamında personel alımı yapılacağı öğrenildi.

81 ilde kamuya binlerce TYP alımı yapılacak!

Pandemi sürecinde işsiz kalan, işini kaybeden kişiler oldukça fazla olurken pandemi sonrasına yönelik hazırlıklar devam ediyor. Konu ile ilgili paylaşılan son bilgilere göre ise 81 il genelinde kapsamlı bir çalışmanın yapılarak TYP personelinin alınacağı ifade edildi. Yapılacak alımların belediyeler, adliyeler ve çeşitli bakanlıklar dahilinde gerçekleştirileceği belirtirken minimum 6 ay, maksimum ise 9 ay boyunca bu belirtilen kamu alanlarında çalışma imkanı elde edilebilecek. Bu açıdan korona virüs dönemi sonrasında hem çalışma sürecine geçiş yapmak hem de gelir elde etmek isteyen kişiler mevcut programlara dahil olabilecek.

TYP NEDİR?

“Toplum Yararına Program” olarak açılımı bulunan TYP, İŞKUR üzerinden gerçekleştiriliyor. Özellikle işsizlik ile ilgili yaşanılan sorunlarda ya da belirli dönemsel toplumsal problemlerde çalışma alışkanlığının kaybedilmemesi, iş disiplinin sürdürülebilmesi adına program doğrultusunda vatandaşların istihdam edilmesi hedefleniyor.

Toplum yararına programlarına dahil edilen kişiler, belirtilen alanlarda 6 ay ile 9 ay arasında değişen sürelerde çalışma imkanı buluyor. Kamuya bağlı olarak bakanlıklardan belediyelere, il özel idarelerinden kaymakamlıklara kadar çok geniş bir alanda çalışma imkanı sunulan TYP için Türkiye genelinde kapsamlı bir program hazırlanıyor.

TYP maaşları ne kadar?

Mevcut süre içerisinde her çalışan için asgari ücret üzerinden aylık ödeme gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda çalışma süresi boyunca tüm sigorta ve haklar devlet tarafından karşılanıyor.

TYP hangi alanlarda istihdam edilecek?

İŞKUR tarafından yayımlanan duyuruya göre çalışma kadroları şöyle; çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, milli eğitim bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, milli eğitim bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları.

İlgili alanlarda çalışmak ve TYP statüsüne girebilmek adına ise şartlar şöyle;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),
  • TYP personel alımında ikamet şartı vardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut 47
Mahmut 47 - 4 yıl Önce

Bizden typ den kadro istiyoruz geçi ibaresi kaldırılsın biz de taşeron gibi olmak istiyoruz

Batuhan ÖZTÜRK
Batuhan ÖZTÜRK @Mahmut 47 - 4 yıl Önce

Malesef biz böyle kalacağız gibi taserondan kadroya geçişte zaten oy için degilmiydi biz işsiz aç susuz kalmışız kimin umrunda

Mustafa ŞERİT
Mustafa ŞERİT - 4 yıl Önce

Hemen başvuru nasıl yapabiliriz..

Batuhan ÖZTÜRK
Batuhan ÖZTÜRK - 4 yıl Önce

Peki mevcut çalışan typler haziran 26 da son bizler nasıl yapagiz devletimiz bizede bakacakmı yoksa yine işsizmi kalacagız