5 Bin Zabıt Katibi ve Adliye Personeli Alınacak

5 Bin Zabıt Katibi ve Adliye Personeli Alınacak

5 Bin Zabıt Katibi ve Adliye Personeli Alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yeni adliye sarayının temel atma törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bekir Bozdağ, Anayasa ve yasaların kendilerine verdiği yetkiler doğrultusunda Türkiye’nin Adalet politikalarını belirlediklerini ve bu politikaların hayata geçirilmesi konusunda idari, yasal ve diğer her türlü adımları kararlılıkla yaptıklarını söyledi.

Ayrıca “bu yıl içerisinde 3 bin 500 adli ve idari yargı hakim ve savcı alımı için sınav açacağız diyen Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Adliye binalarının bu güne kadar arzu edilen şekilde olmadığını ve bazı yerlerde dükkanlarda ve bodrum katlarda adliye binaları olduğunu belirtti.

Bu güne kadar Türkiye’nin ve adliyenin büyüklüğüne yakışmayan yapılar içerisinde adalet hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirten Bekir Bozdağ, bu gün Türkiye’de 180 tane Adliye sarayının faaliyete geçtiğini söyledi. Adliye binaları için çok önemli değişiklikler yaptıklarını Belirten Bekir Bozdağ, “hem mimari bakımdan daha güzel binalar yaptık, adaletin daha kaliteli bir şekilde verilmesinin yolunu açtık” dedi. Hala 40 adliye sarayının yapımının devam ettiğini belirten Bekir Bozdağ “hükümet olarak 5 yıl içerisinde Türkiye’nin adliye sarayı ihtiyacını tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Yıl sonuna kadar 5 bin zabıt katibi ve adliye personeli alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, personel konusunda ciddi adımlar attıklarını belirterek, adliye personelinin az olduğunu ifade etti. Şu anda bazı mahkemelerin hala ortak katip kullandığına değinen Bekir Bozdağ, eskiden hükümetlerin ortaya koyduğu ekonomik politika nedeniyle çalışanlara kadro verme imkanının başarısız olduğunu ifade etti. Adalet Bakanı bu anlamda büyük değişiklikler sağladıklarına dikkat çekerek, “personel ihtiyacını karşılama konusunda önemli adımlar attık. Daha önce aldıklarımıza ilaven 5 bin zabıt katibi ve adliye personeli alımını yılbaşına kadar gerçekleştireceğiz. Bu hizmetleri sunacak kişilerin çok daha iyi seviyeye gelmesini amaçlıyoruz. 2002 yılında 26 bin olan personel sayısı şu anda 52 bin civarında. Biz yıl sonuna kadar personel sayısını 60 bine kadar çıkarmayı planlıyoruz.” Dedi.

Hakim ve savcı alımlarında değişiklik yapılacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin hakim ve savcı sayılarında da ciddi sorunlar yaşadığını, 2002 yılında 9 bin 349 hakim ve savcı görev yaparken şu anda 13 bin 969 hakim ve savcının görev yaptığını belirtti. Bu sayının Avrupa Birliği standartlarında olmadığını dile getiren Bozdağ, “ Bu nedenle hükümet olarak Avrupa Birliği’nin koyduğu standardı yakalamak için hakim ve savcı alımı yapacağız. 2015 yılında 3 bin 500 adli ve idari yargı savcısı alımı yapacağız, yazılı sınav 2015 yılı sonuna kadar bitecek, 2015 yılında ise mülakatlar ve diğer eğitimler ile birlikte yeni savcı ve hakimler adalet hizmetinde görev yapma imkanı bulacaktır. Hükümet olarak 2015 yılında 5 bin hakim ve savcı alımını planlıyoruz. Bu sayede hem yargıdaki iş yükünün adaletli dağılımını hem de vatandaşın kararlar için uzun süre beklemek zorunda kalmamasını, hem de hizmet kalitesini arttırmayı planlıyoruz. Bunlar için önemli bir adım atmış olacağız. İlerleyen zamanlarda da adli oersonel alımı devam edecektir.” Dedi.

İlerleyen zamanlarda kademeli olarak hukuk fakültesi mezunlarından doğrudan hakim ve savcı alımını azaltmaya ve en sonunda da tamamen kaldırma yoluna gideceklerini belirten Bekir Bozdağ, “ hukuk fakültesi mezunları için avukatlıktan hakim ve savcılığa geçen bir sistem kurmayı amaçlıyoruz. Şu anda bununla ilgili mecliste bulunan bir kanun teklifi var. şu anda üst komisyonda ve kasım ayında görüşülecek. Bu tasarıda avukatlıktan hakim ve savcılığa geçiş için 5 yıl avukatlık yapma şartı 2 yıla düşürülecek. İlerleyen zamanlarda hukuk fakültesi mezunları yerine belli bir süre avukatlık yapmış kişilerin hakim ve savcı olabileceği bir sisteme geçeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 00:01
YORUM EKLE