25 Yıllık Evli Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilirler ?

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik durumu Mecliste. 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emeklilikler için yasal düzenlemeler Mecliste beklemektedir.Detaylar haberdedir.

25 Yıllık Evli Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilirler ?

Emekliler için yeni düzenlemeler bu yıl peş peşe gelirken ev hanımlarını da ilgilendiren bir emeklilik düzenlemesi yapılandı. Sigorta girişi bulunmayan ev hanımlarını emeklilik için TBMM’ ye kanun teklifi götürüldü. TBMM bu konuya ilişkin net kararını KYK borçları konusu, bütçe görüşmeleri ve infaz düzenlemesinin mecliste karara bağlanması ardından ev hanımları emeklilik kanunu için de meclis gündemi oluşacak. Sigorta giriş hiç olmayan ve 25 yıllık evli hanımlar için emeklilik hakkı verilmesi adına düzenlenen kanunun kabul edilmesinin ardından ev hanımları gerekli şartları yerine getirmesinin ardından emekli olabilecek.

Emekli Kanun Tasarısı İçin Sigorta Şartları Nelerdir?

Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu içerisindeki Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarlama Teklifi ile 25 yıllık evli ev hanımları için düzenlenen kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’ na iletildi. Düzenlemede ev hanımları için emekli olmada 3 şart aranılacak. Bu 3 şart, Sosyal Güvenlik Kurumu ile daha öncesinden ilişiği bulunmak, evlilik sürecinin en az 25 yıllık ve üzerinde olması, Belirli bir süreye kadar sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemi üzerinde kaydı bulunsa dahi şu an SGK ile herhangi bir bağının bulunmaması gerekmektedir. Türkiye Büyük Miller Meclisi, düzenlemenin ne zaman olumlu ya da olumsuz olacağına ilişkin bir bilgilendirme yapmadı. Kanun tasarısının hayata geçmesini birçok ev hanımı TBMM’ yi beklemekte. Duruma ilişkin hiçbir netlik şu an için açıklanmadı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 23:57
YORUM EKLE