2021 Yılı Sonuna Kadar Kaç Bin Kişilik Atama Kaldı? En Az 50 Bin

2021 yılında memur ve personel ilanları yayımlanmaya devam ediyor. Peki sene sonuna kadar kaç bin kişilik daha atama ilanı yayımlanacak? Kaç personel daha alınacak?

2021 Yılı Sonuna Kadar Kaç Bin Kişilik Atama Kaldı? En Az 50 Bin

Her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi - bakanlıklarına bütçesine ve plan çerçevesinde kamuya atamalar yapılmaktadır. 2021 yılına girilmesi ile birlikte hızlı bir şekilde ilanlar kamuoyuna yayımlanmaya başlandı ancak mülakat ve açıklanma süreçleri geçen seneye göre biraz daha yavaş ilerlediğinden dolayı yüksek puanlı adayların aynı anda birden fazla ilanlara başvurduğu durumları puanların yüksek kapattığını gösteriyor. Peki 2021 yılı sonuna kadar kaç bin kişilik daha atamanın yapılması bekleniyor? 2021 yılı sonuna kadar kaç bin kişilik daha atama yapılacak?

Sene Boyunca 100 Bin Kişi Mi Alınacak?

Sene sonuna kadar 100 bin kişinin alımı yapılacağına yönelik açıklamalar bulunuyor ancak geçen sene ki verilere bakıldığında her sene planlanandan daha fazla atamanın yapıldığı görülüyor. Çünkü geçen sene kulislerde 60 bin rakamları konuşulurken kamuya toplam 100 binden daha fazla personel alımı yapıldı.

Kaç Atama Daha Yapılacak?

Henüz Nisan ayında olduğumuzdan dolayı daha yayımlanacak bir çok ilan bulunmakta olup en az 50 binden daha fazla kamuya atama yapılacak. Hangi bakanlığa kaç kişilik atamanın yapılacağına yönelik bilgi yok fakat 50 binden fazla ilanın gelmesi bekleniyor. Şu ana kadar henüz 42 bin ile 45 bin aralığında kamuya ilanlar yayımlandı. Bu rakamın en az 100 bine tamamlanması hatta üzerinde alım yapması ön görülüyor.

Bir Bakanlığın Az Alımı Diğerini Artırmıyor

Geçmiş dönemdeki alımlara bakıldığında bir bakanlığın az alım yapmasının diğer bakanlıklara olumlu ya da olumsuz net olarak yansımadığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı adayların X mühendisliği alınsın, X müfettişliği için ilan çıkılsın, X sınıfı için sağlıkçı alınsın gibi birbirleriyle mücadele içerisinde olması gerkemiyor önemli olan kendi kurumlarının açığa göre daha fazla atama yapmasıdır. Çünkü her bakanlığın belli bir açık sayısı var. Açık sayısı olmayan bir bakanlık diğer bakanlıklar hiçbir alım yapasa dahi ilan çıkartamıyor. Bu sebepten dolayı açığın çok olduğu Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı pastadan büyük pay alıyor. Bu bakanlıklar atama yapmamış olsa dahi diğer bakanlıkların alımlarında net bir değişim olmayacak. Çünkü alımlar boş kadrolara göre doldurulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 19:35
YORUM EKLE