2008 Yılından Sonra Memur Olanlar Ne Kadar Emekli Aylığı Alacak?

Memurların kafalarındaki en büyük soru emekli olduklarından sonra ne kadar maaş alacakları. Özellikle 2008 yılından sonra memur olanlar bu konuda emekli maaşı hesaplamalarının da değişmesi ile ne kadar maaş alacakları konusunda tereddütler yaşıyor. İşte ayrıntılar...

2008 Yılından Sonra Memur Olanlar Ne Kadar Emekli Aylığı Alacak?

2008 yılından Sonra Memur Olanlar Ne Kadar Emekli Aylığı Alacak?

Memurların en çok merak ettikleri konulardan biriside ne zaman emekli olacakları ve emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı alacaklarıdır. Hesaplara göre Ekim 2008 yılı sonrası memur olanlar büyük süprizlerle karşılaşacak. Çünkü 1 Ekim 2008 Sosyal Güvenlik reformu sonrası emeklilik hesaplamaları değişmiş, katsayılarda düzenlemeye gidilmiştir. Bu değişiklik sonrasında 1 Ekim 2008 öncesinde işe başlangıç yapan memurlar 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre işe başlar ve emeklilik hakkını bu kanuna göre alırlar. Bu kanuna göre emekliliğe hak kazanan memurlara bağlanacak emekli maaşlarının hesaplamasında kullanılan katsayılar ve aylık bağlama oranalarının yüksekliği nedeniyle 1 Ekim 2008 sonrası işe giren ve aynı ünvan kadro ve dereceden emekli olacak memurlara nazaran daha fazla aylık alacakalardır.

İşte yeni memurların Ekim 2008 öncesi göreve başlayanlara nazaran bazı kayıpları oldu. Ekim 2008 sonrası göreve başlayanların kayıpları şöyle sıralayabiliriz:

*Aylık bağlama oranı 25 yıl için eskilerde %75, yenilerde %50 olacak. Bu da 2008 sonrası emekli olan memurların emek maaşlarını %30 düşürecek.

*2008 öncesi memurlar emekli maaşı olarak en az taban aylığı kadar, yani 2015 yılı için 1238 lira alırken, yeniler için 2040’lı yıllarda bağlanacak taban aylık asgari ücretin yüzde 35’i kadar olacak.

BAĞ-KUR'LU GİBİ

*Eski memur fiili olarak 10 yıllık hizmetini doldurduktan sonra istifa ederek Emekli Sandığı’na isteğe bağlı kesenek ödeyebilirken, yeni memurun isteğe bağlı primleri Bağ-Kur gibi sayılıyor.

*Eski memur vefat ettiğinde, aylık almayan dul eşe yüzde 75 maaş bağlanırken, yenilerin vefatı sonucu dul eşine bağlanacak maaş, dul eş çalışıyorsa yüzde 50, çalışmıyorsa yüzde 75 olacak Yukarıdaki açıklamalarımızda da görüleceği üzere 5510 sayılı Kanuna göreemekli olacak olan memurlara % 30 daha azemekli aylığı bağlanacaktır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE