115 Adet Meslek Grubu Artık Zorunlu Olacak

MYK'nın yapmış olduğu açıklamalara göre zorunlu meslek sayısı artık 115 olacak. Bununla beraber kaçak işçi çalıştıranlara ise ciddi cezalar uygulanacak.

115 Adet Meslek Grubu Artık Zorunlu Olacak
Meslek Yeterlilik Kurumu olan (MYK) devlet kurumunda bulunan başkan yardımcısının yapmış olduğu açılamalara göre 2017 senesinin sonlarına doğru 115 meslek grubunun artık zorunlu hale getirileceği açıklandı. Buna bağlı olarak da daha önceki yıllara göre çok daha fazla insan gücüne ihtiyaç olunacağını söylemek yanlış olamayacaktır. Fakat meslek sayısının arttırılması ile ilgili olarak kalitenin düşüp düşmeyeceği ile ilgili sorular da gelmeye başladı. Başkan yardımcısı bu sorulara da cevap olarak kaliteden kesinlikle ödün verilmeyeceğini açıkladı.

Para Cezası Uygulanacak

Belgesiz işçi çalıştırmakla ilgili problemleri de çözmek istediklerini söyleyen başkan yardımcısı kaçak olarak işçi çalıştıran kişilerin tespit edilmesi halinde 518 lira para cezasını ödemeye mecbur kalacağını da söyledi. Şu anda zorunlu olan 48 meslek grubu arasından inceleme için toplanan belgelerin sayısı 60.000’i geçti. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ise kusurlu davranış gösterdiği anlaşılan kişiler para cezasını ödemeye mecbur bırakılacak. SGK kurumuna resmi olarak bağlı olan belgelerin sayısı ise 1 milyon 800 bin olarak resmi kayırlarda yer alıyor. Bu da demek oluyor ki henüz incelenmesi gereken çok fazla dosya mevcut. Gerekli olan incelemelerin kısa süre içinde bitmesi için inceleme ekibinin sayısının arttırılması da planlar arasında yer alıyor. Şu ana kadar tespit edilen evraklara ise herhangi bir para cezası uygulanmadı. Para cezaları tüm dosyalar incelendikten sonra kesinleşecek.

YORUM EKLE